Na hlavný obsah

Ľudskoprávna organizácia Memorial v Rusku je ohrozená, varuje OSN

Údajne mala porušovať ruskú legislatívu.

Ľudskoprávna organizácia Memorial v Rusku je ohrozená, varuje  OSN
KK10 New York - Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reèní poèas rozpravy na 76. Valnom zhromaždení (VZ) Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku 22. septembra 2021. FOTO TASR/AP Ukraine's President Volodymyr Zelenskiy addresses the 76th Session of the U.N. General Assembly Wednesday, Sept. 22, 2021. (Eduardo Munoz/Pool Photo via AP) Foto: TASR/AP

Osobitná spravodajkyňa OSN pre oblasť ľudských práv Mary Lawlorová vo štvrtok (18. 11.) upozornila Rusko, že ak bude pokračovať v plánoch na likvidáciu ľudskoprávnej organizácie Memorial, bude to prejav „flagrantnej ignorácie“ hodnôt Organizácie Spojených národov (OSN).

Lawlorová to podľa agentúry AFP povedala v reakcii na oznámenie spred týždňa, v ktorom ruská generálna prokuratúra avizovala, že požiadala najvyšší súd o likvidáciu Memorialu – organizácie, ktorá sa venuje skúmaniu dejín politických represií a ochrane ľudských práv. Dôvodom je jej údajné „systematické porušovanie zákona o zahraničných agentoch“.

„Dúfam, že úrady nezájdu tak ďaleko, aby ju (organizáciu Memorial) rozpustili, pretože by to ukázalo flagrantné ignorovanie hodnôt OSN,“ povedala Mary Lawlorová, osobitná spravodajkyňa pre situáciu obhajcov ľudských práv.

Lawlorová tiež vyslovila obavy, že „ak sa terčom represií úradov stane Memorial, bude len otázkou času, kedy budú ich terčom aj zvyšní aktéri občianskej spoločnosti v Rusku“.

Organizácia Memorial, ktorá má približne 50 pobočiek po celej krajine a v zahraničí, žiadosť prokuratúry označila za politicky motivovanú a oznámila, že na jej likvidáciu neexistujú žiadne zákonné dôvody.

Organizácia porušovala legislatívu, tvrdí Kremeľ

Jeden zo zakladajúcich členov Memorialu v stredu (17. 11.) pre AFP povedal, že krok prokuratúry svedčí o tom, Kremeľ nabral „ostrý“ diktátorský kurz.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok (15. 11.) vysvetľoval konanie úradov tým, že Memorial mal „dlhodobo problémy s dodržiavaním ruskej legislatívy“.

Nemenovaný člen prezidentskej rady pre ľudské práva, ktorá zvyčajne nasleduje politickú líniu Kremľa, vo štvrtok pre AFP uviedol, že tento poradný orgán plánuje tému likvidácie Memorialu prediskutovať s prezidentom Vladimirom Putinom.

Memorial založili v roku 1989 aktivisti za ľudské práva vrátane renomovaného vedca a sovietskeho disidenta Andreja Sacharova. Organizácia bola opakovane uvádzaná ako tip na udelenie Nobelovej ceny za mier, no nikdy ju nezískala.

Pre svoju činnosť a postoje jej predstaviteľov je Memorial už roky v centre pozornosti ruských úradov: od roku 2016 je zaradené na zoznam zahraničných agentov a súdy mu viackrát udelili pokutu za porušenie zákona o zahraničných agentoch.

Ruský najvyšší súd by mal žiadosť o likvidáciu Memorialu posúdiť 25. novembra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet