Na hlavný obsah

Lukašenko a Merkelová opäť riešili migračnú krízu telefonicky

Zhodli sa, že by ju mali riešiť Bielorusko a EÚ.

Lukašenko a Merkelová opäť riešili migračnú krízu telefonicky
Na snímke zľava nemecká kancelárka Angela Merkelová a prezident Bieloruska Alexandr Lukašenko. Foto: TASR/AP

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko a dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová absolvovali v stredu (17. 11.) ďalší telefonický rozhovor, už druhý v tomto týždni, a dospeli k záveru, že migračnú krízu by mal Minsk vyriešiť spolu s Európskou úniou.

Informovala o tom tlačová agentúra TASS, citujúc zo správy bieloruskej tlačovej agentúry BelTA.

„Strany sa dotkli situácie na hraniciach Bieloruska s krajinami Európskej únie. Dôkladne diskutovali o otázke migrantov a dospeli k určitému konsenzu o tom, aký by mal byť ďalší krok k riešeniu otvorených záležitostí,“ uviedla BelTA.

Lukašenko a Merkelová sa zhodli, „že táto problematika by sa mala preniesť na úroveň Bielorusko-Európska únia“. Činitelia splnomocnení oboma stranami okamžite začnú rozhovory s cieľom vyriešiť existujúce problémy.

„Kancelárka zdôraznila potrebu zabezpečiť humanitárnu pomoc a možnosti návratu domov za asistencie Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v spolupráci s Európskou komisiou,“ uviedol hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

Lídri počas svojho prvého – pondelkového (15. 11.) – telefonátu diskutovali o spôsoboch, ako urovnať aktuálnu migračnú krízu, pričom sa zamerali predovšetkým na nutnosť humanitárnej pomoci pre migrantov zhromaždených na hraniciach Bieloruska s členskými krajinami EÚ a súhlasili s tým, že zostanú v kontakte.

Lukašenko i Merkelová hovorili o predmetnej záležitosti predtým samostatne aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Nemecká kancelárka potvrdila, že Putina požiadala, aby využil svoj vplyv na Lukašenka. Ruský líder v súvislosti s riešením krízy prízvukoval dôležitosť kontaktov medzi EÚ a Minskom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet