Vo Vysokých Tatrách pribudlo symbolické pútnické miesto. Je dočasné, keďže ho sochári vytvorili na Hrebienku z ľadu. Umelci sa tentoraz inšpirovali jedným z najvýznamnejších pútnických miest veriacich – Santiagom de Compostela a Svätojakubskou púťou.
Ľadová katedrála nie je dokonalou kópiou, ale skôr tatranskou variáciou, tak ako ju poňali umeleckí sochári. Inšpiráciou bola rozeta na fasáde katedrály v španielskom pútnickom meste, kde je alfa a omega v opačnom poradí.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
„Znamená to, že koniec púte je začiatok niečoho nového. Pre nás je to veľmi symbolické a vidíme v tom aj pandemickú dobu. Boli by sme veľmi radi, keby to už celé skončilo,“ uviedol Lukáš Brodianský, manažér horského strediska Hrebienok.
Tri desiatky sochárov a pätnásť pomocníkov stavalo chrám necelý mesiac. Pod ich rukami sa menilo 1880 ľadových blokov na umelecké dielo.
„Najťažší je začiatok, poskladať to ako dom, aby to všetko sadlo a nepadlo. Treba to dávať do roviny. Zdvíhať ľad, jedna kocka ľadu váži 120 kíl,“ vymenúva Michal Husár, sochár a člen tímu.
Vďaka novej termoizolácii sa v kupole nič netopilo, aj keď na Hrebienku prevládala teplotná inverzia, vnútri bol konštatný mráz.