Ani po viac než roku od prvostupňového rozhodnutia v prípade kontroverzných šekov, Najvyšší súd nevytýčil pojednávanie. Reaguje, že snahou senátu je rozhodnúť vec v primeranom čase.
Predseda ĽSNS Marian Kotleba však stále nevie, či bude rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ktorý mu vymeral štyri roky a štyri mesiace, právoplatné. Medzičasom stihol zorganizovať niekoľko protestov proti vláde. Téme sa venovala redaktorka RTVS Karolína Lacová.
Odvolanie v trestnej veci Mariana Kotlebu dostal Najvyšší súd 13. januára. Hovorkyňa Alexandra Važanová vysvetľuje, že v prípade treba zohľadniť aj rozsiahlosť spisu.
„Snahou senátu je rozhodnúť vec v primeranom čase, pričom zdôrazňujeme, že vec musí byť rozhodnutá v poradí nápadu, teda nemôže mať prednosť pred vecou, ktorá bola najvyššiemu súdu doručená skôr, s výnimkou vecí väzobných, čo trestná vec Mariana K. nie je,“ uviedla pre Rádiožurnál na Rádiu Slovensko hovorkyňa.
Hoci vo štvrtok (18. 11.) NS na otázku neodpovedal, ešte v septembri jeho predseda Ján Šikuta narážal na to, že dva trestné senáty sú neúplné, pričom jeden z nich má prejednať aj prípad šéfa ĽSNS. Zároveň narážal aj na to, že jeho snaha o personálne zastabilizovanie trestnoprávneho kolégia sa na Súdnej rade nestretáva s rovnakým porozumením ako riešenie personálnych otázok iných súdov.
Problém nie je v rade, tvrdí Mazák
Predseda rady Ján Mazák však tvrdí, že im Šikuta v lete poslal len dva návrhy na preloženie do kolégia, pričom konať začali okamžite. Jedného sudcu preložili od novembra, pri druhom sa čaká, pokiaľ dokončí prácu na inom súde.
„Budeme o ňom rozhodovať teraz, 25. novembra, a podľa stavu ako vybavujete dve zložité veci ho buď preložíme k 1. decembru 2021 alebo k 1. januáru 2022,“ vysvetlil Mazák.
Mazák odmieta, že by bol problém na Súdnej rade. O stanovisko redakcia požiadala aj ministerstvo spravodlivosti. Tomáš Strémy z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave vysvetľuje, že odvolací súd nemá stanovený čas, do ktorého by musel o odvolaní rozhodnúť. Závisí to od viacerých okolností.
„Ako napríklad nápad vecí, obsadenosť senátov, skutková alebo právna zložitosť vecí a tak ďalej,“ priblížil Strémy.
Dodal, že nie je neštandardné, ak súd rozhoduje o odvolaní aj rok. Mariana Kotlebu Špecializovaný trestný súd odsúdil minulý rok v októbri, a to pre podporovanie a propagovanie hnutia, smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Rodinám rozdával šeky v sumách, ktoré sú známe ako neonacistické symboly.