Na hlavný obsah

Nemecko: Sociálni demokrati, Zelení a liberáli sa dohodli na koaličnej zmluve

Novým kancelárom bude šéf SPD Olaf Scholz.

Nemecko: Sociálni demokrati, Zelení a liberáli sa dohodli na koaličnej zmluve
Na snímke hlavní predstavitelia nových koaličných strán. Foto: ČTK/AP

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), Zelení a Slobodná demokratická strana (FDP) v stredu (24. 11.) popoludní predstavili koaličnú dohodu budúceho nemeckého vládneho kabinetu.

Líder SPD Olaf Scholz povedal, že tri strany dosiahli po dvoch mesiacoch rokovaní dohodu o vytvorení novej vlády, ktorá ukončí éru kancelárky Angely Merkelovej. Scholz sa tak stane novým nemeckým kancelárom. Informovali o tom viaceré svetové agentúry.

„SPD, Zelení a FDP sa dohodli sa spoločnej koaličnej zmluve. Túto dohodu teraz predložíme na schválenie našim stranám a očakávame, že bude schválená v nasledujúcich dňoch,“ oznámil Olaf Scholz.

Pandémia prioritou

Líder SPD ešte pred samotným predstavením koaličnej zmluvy hovoril o pandémii koronavírusu. Oznámil, že budúca vláda vyčlení jednu miliardu eur na finančný bonus určený zdravotníkom.

„Pandémia nie je porazená. Každý deň máme nové rekordy infikovaných. Napriek očkovaniu stále pribúda počet nových prípadov nákazy. Nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti sú na pokraji síl. Situácia je vážna,“ dodal Scholz.

Spolupredseda Zelených Robert Habeck spresnil, že boj proti pandémii bude hlavnou prioritou vlády v nasledujúcom období.

„Urobíme všetko preto, aby sme porazili štvrtú vlnu pandémie,“ vyhlásil Habeck.

Líder FDP Christian Lindner spresnil, že nová vláda sa bude naďalej snažiť ochrániť zdravie a životy občanov. Zároveň však dodal, že plánujú zmeniť niektoré pravidlá a „optimalizovať“ boj proti covidu.

„Pandémia je pre nás aktuálna výzva, ale máme aj ďalšie oblasti, ktorým sa musíme venovať. Ide napríklad o boj proti klimatickým zmenám či potrebná digitalizácia. Cítime, že v našej krajine je dopyt po zmene. Tieto tri strany neskrývali svoje odlišnosti, ale v jednom bode sa stretli, aby prekonali status quo. Našou úlohou je túto krajinu modernizovať,“ povedal Lindner.

Rozdelenie ministerstiev

Spolupredsedníčka Zelených Annalena Baerbock sa stane ministerkou zahraničných vecí a jej stranícky náprotivok Habeck obsadí novovytvorený post ministra pre hospodárstvo a cieľov pre ochranu klímy. Lindner sa stane novým ministrom financií.

Jediným ministrom, ktorý si udržal svoj post z predchádzajúcej vlády, je minister práce Hubertus Heil z SPD, informoval denník the Guardian.

„Klimatická koalícia“

Strany budúcej nemeckej vládnej trojkoalície chcú aj zvýšiť podiel energií z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 na 80 percent. Zvýšiť by sa mal aj podiel elektromobility. Cieľom je, aby do roku 2030 po nemeckých cestách jazdilo najmenej 15 miliónov elektromobilov.

Stanovený cieľ ohľadom podielu elektriny z obnoviteľných zdrojov je ambicióznejší, ako malo Nemecko doteraz, teda 65 percent. Nová koalícia chce úsilie o ochranu klímy ešte urýchliť, a to okrem iného rozsiahlejšou podporou obnoviteľných energií a stimulmi na ukončenie výroby energie z uhlia a ďalších fosílnych palív.

Monitorovanie klimatických cieľov sa má prejaviť aj v doprave. Napríklad podiel železnice na nákladnej doprave sa má do roku 2030 zvýšiť o 25 percent, preprava osôb po železnici sa má zdvojnásobiť. Do konca budúceho roka mieni budúca vládna koalícia prijať program ochrany klímy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet