Na hlavný obsah

Obeh najmenších eurocentov sa obmedzí, niektoré platby sa budú zaokrúhľovať

Nemalo by to mať výrazný vplyv na ceny tovarov a služieb.

Obeh najmenších eurocentov sa obmedzí, niektoré platby sa budú zaokrúhľovať
Na snímke averz slovenskej jednocentovej mince. Foto: TASR

Obeh jednocentových a dvojcentových mincí sa na Slovensku od 1. júla 2022 obmedzí. Parlament v utorok (2. 11.) schválil novelu zákona o cenách. Zaokrúhľovať sa budú len hotovostné platby.

Cieľom je obmedzenie obehu mincí, ktoré súvisia s hotovosťou, a to matematickým spôsobom zaokrúhľovania, ktorý je neutrálny, spravodlivý pre obe strany, teda obchodníka aj kupujúceho.

Platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlia na 5 eurocentov. Ak je však výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením napríklad 3,66 eura, kupujúci zaplatí v hotovosti po zaokrúhlení 3,65 eura. Ide o zaokrúhľovanie len fyzicky platenej hotovosti.

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) by táto zmena nemala mať výrazný vplyv na ceny tovarov a služieb. Porovnateľná situácia bola aj v roku 2003 pri rušení 10 a 20-halierových mincí, keď nenastal nárast cien tovarov a služieb.

Aktuálnou úpravou sa podľa rezortu financií znížia náklady podnikateľov za poplatky bánk za vloženie, resp. spracovanie jednocentových a dvojcentových mincí.

Zároveň sa zjednoduší vydávanie mincí pri hotovostnom platobnom styku. Tiež je to pozitívny efekt na životné prostredie, a to znižovaním použitia obalového materiálu a počtu prepráv týchto mincí.

Najmenšie centové euromince v hotovostnom peňažnom obehu už nepoužíva päť krajín eurozóny – Fínsko, Holandsko, Belgicko, Írsko a Taliansko.

Príjemcovia platieb budú aj naďalej povinní prijať hotovosť najmenších eurocentov, to znamená, že tieto mince zostanú na Slovensku všeobecne akceptovaným zákonným platidlom.

Alternatívnym posudzovaným riešením bolo zrušenie najmenších eurocentových mincí. To je však možné len na úrovni eurozóny. Nakoľko euromince majú iný právny základ ako bankovky, o ktorých rozhoduje Európska centrálna banka (ECB), o minciach ako zákonnom platidle rozhoduje Rada EÚ po porade s Európskym parlamentom a ECB.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika