Na hlavný obsah

Očkovacia komisia v Nemecku neodporúča vakcínu od Moderny pre ľudí do 30 rokov

Očkovať odporúčajú len vakcínou od Pfizer/BioNTech.

Očkovacia komisia v Nemecku neodporúča vakcínu od Moderny pre ľudí do 30 rokov
Ampulka vakcíny od spoločnosti Moderna. Foto: TASR/AP

Stála komisia pre očkovanie v Nemecku (STIKO) v stredu (10. 11.) odporučila v rámci očkovania proti covidu podávať osobám mladším ako 30 rokov iba vakcínu od spoločností Pfizer a BioNTech. Zároveň neodporúča podávanie vakcíny od firmy Moderna pre túto vekovú kategóriu pre vyššie riziko zápalov srdca.

Platí to aj v prípade posilňovacích dávok u mladých ľudí, ktorí už predtým dostali vakcínu od Moderny.

S podobným odporúčaním prišli v pondelok (8. 11.) aj francúzske úrady po tom, čo zverejnili výsledky celoštátnej štúdie. Tá potvrdila mierne riziko vzniku zápalu srdca v súvislosti s očkovaním vakcínami na báze mRNA.

„Od začiatku očkovania proti ochoreniu Covid-19 vakcínami na báze technológie mRNA Comirnaty (BioNTech/Pfizer) a Spikevax (Moderna) je známe, že po podaní týchto očkovacích látok dochádza u mladších osôb v zriedkavých prípadoch k zápalovým ochoreniam srdca – myokarditíde a perikarditíde,“ píše sa v tlačovej správe STIKO.

Ako vysvetľuje STIKO, zápaly srdcového svalu (myokarditída) či osrdcovníka (perikarditída) sa vyskytujú u ľudí do 30 rokov častejšie po podaní vakcíny od Moderny než po očkovaní látkou od Pfizeru. U osôb nad 30 rokov očkovacia látka od Moderny nepredstavuje zvýšené riziko v porovnaní s tou od Pfizeru, tvrdí komisia.

Podľa doterajších dát je priebeh myokarditídy a perikarditídy u mladých v dôsledku vakcíny „prevažne mierny“, informuje ďalej STIKO.

„Keďže ohľadne očkovania tehotných žien nie sú k dispozícii porovnávacie údaje o bezpečnosti vakcín Comirnaty a Spikevax, STIKO odporúča podávať tehotným ženám bez ohľadu na vek očkovaciu látku Comirnaty,“ uvádza nemecká očkovacia komisia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet