Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Od decembra budú slovenské pralesy prísne chránené

Stromy sa tu dožívajú vyššieho veku.

Od decembra budú slovenské pralesy prísne chránené
Lokalita Skalnatá v Lúčanskej Malej Fatre Foto: RTVS

Od 1. decembra už budú naše pralesy prísne chránené. Začiatkom novembra vláda schválila vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska. Tá zahŕňa 76 lokalít roztrúsených na viacerých územiach.

Za mapovaním a identifikáciou pralesov je niekoľkoročná práca nezávislých ochranárov. Verejný tlak vytvorila aj petícia Dajme pralesom 5-ku, ktorú podpísalo vyše 30 000 ľudí.

Prales v lokalite Skalnatá v Lúčanskej Malej Fatre identifikovali počas mapovania ešte v rokoch 2009 – 2010 vo výmere približne 40 hektárov, povedal Juraj Vysoký z Občianskeho združenia Prales.

V súčasnosti táto lokalita nie je prísne chránená, aj keď tam platí druhý stupeň ochrany, pretože ide o územie európskeho významu, ktoré je súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000. To však neznamená, že je chránené pred ťažbou.

Pozrite si reportáž, ktorú pripravilo banskobystrické štúdio RTVS:

„Po vyhlásení novej prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska sa dostane medzi prísne chránené územia, kde bude platiť piaty stupeň ochrany, a teda akákoľvek ťažba bude zakázaná,“ vysvetlil Vysoký.

Ochranár hovorí, že v pralesoch sa stromy dožívajú vyššieho veku – od 250 do 500 a viac rokov. Buk sa bežne dožíva 250 rokov, jedľa 350 až 400 rokov a smrek aj cez 400 rokov.

Predpokladalo sa, že na Slovensku sa nachádza okolo 20 000 hektárov pralesov a pralesových zvyškov. Po celoplošnej inventarizácii zmapovali len zhruba 10 100 hektárov. Z nich viac ako 200 hektárov významne poškodila ťažba.

Pralesy a pralesové zvyšky netvoria ani pol percenta z celkovej rozlohy slovenských lesov, no aj tak je ich u nás viac, ako napríklad v západnej Európe či v susednom Česku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko