Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Omikron sa mohol vyvinúť u pacientov s HIV, hovorí imunológ

V tele človeka s oslabenou imunitou sa vírusy môžu duplikovať.

Omikron sa mohol vyvinúť u pacientov s HIV, hovorí imunológ
Na ilustračnej snímke muž prechádza popri maľbe, ktorá zobrazuje podporu zdravotníkom pri boji s covidom. Foto: SITA/AP

Prekvapivo vysoký počet mutácií na novom koronavírusovom variante omikron môže naznačovať, že tento variant sa vyvinul u pacientov s HIV alebo s inými poruchami imunitného systému. Uviedol to popredný nemecký imunológ Carsten Watzl, ktorého v pondelok (29. 11.) citovala agentúra DPA.

Generálny tajomník Nemeckej imunologickej spoločnosti (DGfI) Watzl sa pri tomto tvrdení odvoláva na podobné zistenia, ku ktorým vedci prišli pri iných prípadoch. V tele človeka s oslabenou imunitou sa totiž vírus môže opakovane duplikovať.

„Počas tohto procesu sa môžu opakovane vyskytnúť izolované mutácie, ktoré nemusia dať vírusu nijakú výhodu, ale v dôsledku zlyhania imunitného systému sa môžu opakovane množiť,“ uviedol Watzl.

Reduplikovanie vírusu tak môže podľa Watzla napokon viesť k vzniku ďalších mutácií, ktoré, ak sa spoja, poskytnú vírusu výhodu.

Mnoho pacientov s HIV nedostáva v Afrike adekvátnu liečbu, a preto má výrazne oslabený imunitný systém, uviedol Watzl.

Na to, aby sa predišlo šíreniu variantov s takým veľkým množstvom mutácií, aké má omikron, treba identifikovať ľudí s oslabenou imunitou nakazených koronavírusom a izolovať ich až dovtedy, kým neprestanú byť infekční.

„Ak vírus aj v nejakom človeku výrazne zmutuje, skutočne nebezpečné je odovzdanie zmutovaného vírusu ďalej,“ uviedol Watzl.

V porovnaní s pôvodným variantom, ktorý sa prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-chan, má omikron nezvyčajné množstvo mutácií – len na hrotovej bielkovine (tzv. „spike proteíne“) ich má viac ako 30.

Niektoré z týchto mutácií spájajú s väčšou prenosnosťou vírusu a so schopnosťou obísť časť imunitného systému človeka. Podľa Watzla však zatiaľ nemožno určiť, aký vplyv bude mať na vírus táto konkrétna kombinácia mutácií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet