Prvé vlny pandémie neohrozili finančnú stabilitu, bankový sektor či iné trhy fungovali viac-menej normálne. Vyplýva to zo správy Národnej banky Slovenska (NBS). Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Natália Holubová.
Finančný trh napriek koronakríze dokázal poskytovať takmer všetky služby pre podniky a domácnosti. Veľká časť finančných ťažkostí bola len dočasná a vo výraznej miere pomohol štát.
Zásadné opatrenie, ktoré banky počas pandémie zohľadnili bol odklad splátok. Podniky a domácnosti sa dokázali so zlou finančnou situáciou ako tak vysporiadať. V súčasnosti už totiž môžeme konštatovať, že po odklade splátok sa väčšina úverov spláca, tvrdí člen bankovej rady Vladimír Dvořáček.
„Samotné podniky sa dokázali do veľkej miery vysporiadať s problémami, a to predovšetkým tak, že kompenzovali výpadky tržieb úsporou nákladov. Mnohé podniky síce vykázali nižší zisk, ale počet podnikov v strate vzrástol len mierne,“ vysvetlil Dvořáček.
Podotkol, že aj ziskovosť bánk a poisťovní sa vracia na úroveň spred koronakrízy. Pripomenul však, že stále sú odvetvia, ktoré pandémia zrazila úplne na zem. Ide o ubytovacie služby, gastrosektor a cestovný ruch. Výpadky tržieb kompenzovali najmä znížením prevádzkových a čiastočne mzdových nákladov.
Odklady splátok
Marek Ličák, riaditeľ odboru finančnej stability NBS, na margo splátok zdôraznil, že niektorí klienti si predlžujú splatnosť úverov. „Nemusí to byť problém, pokiaľ 30 – 35 rokov, lebo vtedy sa posúvate so splatnosťou úveru do šesťdesiatky, šesťdesiatpäťky. Ale ak to robia štyridsiatnici, päťdesiatnici, úvery sa splácajú do sedemdesiatky, do osemdesiatky. A tento trend je rastúci,“ spresnil.
Problémom totiž je, že väčšina klientov dosiahne dôchodkový vek, keď sa hranica ich príjmov okreše o čosi viac. Poukázal preto najmä na riziko zadlženosti domácností.
Ekonómovia skonštatovali tiež to, že trh nehnuteľností rastie, a to takmer vo všetkých regiónoch Slovenska. Za tým je ale silný dopyt a samotná ponuka bánk.
Hoci môžeme označiť finančný vývoj za pozitívny, napriek tomu stojíme pred výzvami, upozorňujú ekonómovia. Zatiaľ však nevedia zohľadniť to, ako sa prejaví tretia vlna pandémie.