Na hlavný obsah

Pápež vyzval na ukončenie konfliktu v Etiópii

Boje vypukli ešte v novembri 2020.

Pápež vyzval na ukončenie konfliktu v Etiópii
Na snímke pápež František máva zo svojho balkóna vo Vatikáne. Foto: SITA/AP

Pápež František vyzval v nedeľu (7. 11.) na zintenzívnenie diplomatického úsilia s cieľom ukončiť ozbrojený konflikt v Etiópii, kde povstalci zo zväzového štátu Tigraj nedávno ovládli dve mestá a nevylúčili ani útok na hlavné mesto Addis Abeba. Informovala o tom agentúra AFP.

Svätý Otec podľa vlastných slov „so znepokojením“ sleduje správy z tejto africkej krajiny a je „otrasený týmto viac než rok trvajúcim konfliktom, ktorý si vyžiadal mnoho obetí a spôsobil vážnu humanitárnu krízu“.

„Opakujem svoju výzvu, aby zvíťazila bratská harmónia a pokojná cesta dialógu,“ povedal pápež veriacim zhromaždeným na Námestí svätého Petra počas nedeľňajšej modlitby Anjel Pána.

Boje v Tigraji vypukli vlani v novembri po tom, čo tam federálna vláda v Addis Abebe vyslala vojenské jednotky, aby zvrhli tamojšiu vládu vedenú Tigrajským ľudovým oslobodzovacím frontom (TPLF). Abiy, laureát Nobelovej ceny za mier za rok 2019, uviedol, že tento krok bol reakciou vedenia krajiny na útoky TPLF na vojenské tábory vládnych síl.

Povstalci sú len 400 kilometrov od metropoly

Etiópskej armáde sa najprv podarilo povstalcov zatlačiť, v ostatných týždňoch však bojovníci TPLF výrazne postúpili a ovládli viaceré mestá vrátane strategicky dôležitého Dessie v regióne Amhara, ktorý susedí s Tigrajom.

Deväť povstaleckých skupín v krajine navyše oznámilo v piatok (5. 11.) vytvorenie aliancie na čele s TPLF.

Povstalci sa momentálne nachádzajú približne 400 kilometrov na sever od Addis Abeby. Predstavitelia TPLF pre AFP uviedli, že mesto neplánujú ovládnuť, avšak nevylúčili, že naň zaútočia s cieľom zvrhnúť Abiyho vládu.

Etiópska vláda síce odmieta, že by metropola bola v ohrození, napriek tomu však vyhlásila výnimočný stav na území celej krajiny a úrady v hlavnom meste vyzvali obyvateľov, aby sa pripravili brániť svoje štvrte.

Ozbrojený konflikt si vyžiadal už tisícky obetí vrátane civilistov. Dva milióny ľudí museli opustiť svoje domovy a 400 000 ľudí v štáte Tigraj je ohrozených hladomorom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet