Na hlavný obsah

Pellegrini vyzval verejnosť k dodržiavaniu opatrení, vládu k ich vysvetľovaniu

Nedodržiavanie opatrení netrestá vládu, povedal líder Hlasu-SD.

Pellegrini vyzval verejnosť k  dodržiavaniu opatrení, vládu k ich vysvetľovaniu
Predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Foto: TASR

Vláda by mala protipandemické opatrenia vysvetľovať ľuďom jasne a pravdivo, mala by informovať aj o tom, na čo sa zameriavajú a aký majú mať účinok. Skonštatoval to líder mimoparlamentného Hlasu-SD a expremiér Peter Pellegrini. Apeloval aj na ľudí, aby boli opatrní a dodržiavali opatrenia.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR by tiež malo podľa neho zverejňovať viac dát o hospitalizovaných, aby ľudia nepodliehali dezinformáciám. Pellegrini tiež informoval, že vládny návrh na zmenu legislatívy v súvislosti s treťou vlnou pandémie v pléne Národnej rady (NR) SR jeho poslanci nepodporia.

„Je dôležité, aké opatrenia vláda prijme, ale aj to, ako bude komunikovať s ľuďmi,“ povedal Pellegrini a vyzval kabinet Eduarda Hegera (OĽANO), aby pri prijímaní opatrení všetky vysvetľovali ľuďom a zdôvodňovali.

Pellegrini chce viac dát

Myslí si, že ak ľudia budú počuť pravdu a logické zdôvodnenie krokov, napriek nízkej dôvere voči vláde by mohli opatreniam viac porozumieť a viac ich dodržiavať. Považuje za dobré, aby vláda úprimne občanom povedala, čo sa má konkrétnym opatrením dosiahnuť. Či už ide o zvýšenie motivácie na očkovanie, alebo napríklad o ochranu neočkovaných.

Expremiér poukázal na závažnú a zhoršujúcu sa situáciu na Slovensku. „Zaočkovanosť na Slovensku je veľmi nízka. To je holý fakt,“ podotkol s tým, že faktom je aj zlá situácia v nemocniciach.

Zverejňovania viacerých dát o pomere očkovaných a neočkovaných v nemocniciach, na jednotkách intenzívnej starostlivosti a na umelej pľúcnej ventilácii, ako aj ich vek by podľa neho mohlo ukázať, ktoré skupiny sú viac ohrozené a treba sa na ne aj viac zamerať.

„Pokiaľ nemáme tieto dáta, pokiaľ nemajú ľudia tieto čísla, žijú z rôznych ľudských príbehov, dezinformácií, príhod, ktoré sa ústne tradujú,“ upozornil.

Nedodržiavanie opatrení netrestá vládu

K zodpovednosti vyzval Pellegrini aj ľudí. Hoci si môžu myslieť o prijatých opatreniach čokoľvek, ak už raz platia, mali by ich všetci podľa neho dodržiavať. Upozornil občanov, že nedodržiavaním nariadení a nenosením rúšok netrestajú vládu.

„Dodržiavanie opatrení robíme preto, lebo si chránime zdravie a robíme to z úcty voči ostatným,“ dodal. Kritizoval pritom aj poslancov, ktorí pravidelne blokujú rokovanie parlamentu tým, že nemajú nasadené rúška.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko