Na hlavný obsah

Petr Fiala môže zostaviť novú vládu, má poverenie od Miloša Zemana

Fiala už vládu zostavuje.

Petr Fiala môže zostaviť novú vládu, má poverenie od Miloša Zemana
Na snímke líder českej koalície SPOLU Petr Fiala. Foto: TASR

Český prezident Miloš Zeman poveril v utorok (9. 11.) predsedu Občianskej demokratickej strany (ODS) a lídra koalície SPOLU Petra Fialu rokovaniami o zostavení novej vlády. Pražský hrad o tom informoval na svojej internetovej stránke.

„Vážený pán predseda (Fiala), na základe výsledkov volieb do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky (PS PČR) Vás poverujem, aby ste viedli so zástupcami politických strán zastúpených v PS PČR rokovania, ktorých cieľom je vytvorenie novej vlády.

Očakávam, že ma budete informovať o výsledkoch Vášho vyjednávania, aby som sa mohol rozhodnúť o svojom ďalšom ústavnom postupe,“ napísal Hrad citujúc slová Zemana, pod ktorou sa podpísal hovorca prezidenta Jiří Ovčáček.

Český spravodajský portál novinky.cz pripomenul, že Fiala už vládu zostavuje. Koalícia SPOLU a PirSTAN už podpísali koaličnú dohodu, na základe ktorej vytvoria novú vládu. Osemnásťčlenný kabinet by mal viesť líder ODS Fiala.

„Dnes som od prezidenta republiky Miloša Zemana dostal oficiálne poverenie na rokovanie o zostavení vlády. Toto poverenie som prijal. V nasledujúcich dňoch budem pokračovať v rokovaniach s koaličnými partnermi o definitívnej podobe vlády,“ reagoval Fiala na twitteri.

Zeman ešte v piatok (5. 11.) uviedol, že Fialu vymenuje za premiéra. Telefonicky s ním o tejto téme hovoril v sobotu (6. 11.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet