Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Poľsko by malo rešpektovať rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, tvrdí eurokomisár

Krajine hrozia finančné sankcie.

Poľsko by malo rešpektovať rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, tvrdí eurokomisár
Na snímke európsky komisár pre spravodlivosť Didier Reynders. Foto: TASR/AP

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders po štvrtkovom (18. 11.) rokovaní v Poľsku vyhlásil, že jediným východiskom z konfliktu medzi Varšavou a Bruselom je dodržiavanie rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie (SDEÚ).

Reynders v rozhovore pre súkromnú spravodajskú televíziu TVN24 uviedol, že Európska komisia (EK) požiadala o uvalenie finančných sankcií na Poľsko len preto, aby sa Varšava podriadila rozhodnutiam SDEÚ. Správu v piatok (19. 11.) priniesla agentúra PAP.

Reynders spresnil, že ak Poľsko nebude rešpektovať rozhodnutia súdu, dostane pokutu. Ak pokutu nezaplatí, EK si peniaze vezme s tým, že Brusel má na to svoje páky.

Napriek sporu medzi eurokomisiou a Poľskom Reynders vyjadril presvedčenie, že Varšava chce zostať v EÚ a že situácia je iná ako v Spojenom kráľovstve, ktoré sa rozhodlo opustiť Úniu.

Reynders bol na dvojdňovej návšteve Varšavy. Vo štvrtok rokoval s predsedom poľského Senátu Tomaszom Grodzkim, ministrom pre záležitosti EÚ Konradom Szymaňskim, ministrom spravodlivosti Zbigniewom Ziobrom a stretol sa aj s členmi výboru Sejmu pre spravodlivosť a záležitosti EÚ.

Séria rozsudkov

Začiatkom týždňa podal minister spravodlivosti Ziobro na poľský ústavný tribunál podnet, v ktorom spochybňuje právny základ pokút od Súdneho dvora EÚ.

V júli SDEÚ nariadil Poľsku, aby okamžite pozastavilo činnosť disciplinárneho senátu najvyššieho súdu z dôvodu nedostatku nezávislosti od vlády. Komisia 7. septembra požiadala SDEÚ, aby Poľsku uložil finančné sankcie za nerešpektovanie rozsudku.

Koncom októbra SDEÚ oznámil, že Poľsko bude musieť zaplatiť Komisii penále vo výške jeden milión eur denne za to, že nezastaví činnosť disciplinárnej komory.

Ten istý súd ešte v septembri rozhodol, že Varšava musí zaplatiť 500 000 eur denne za nezastavenie ťažby v povrchovej hnedouhoľnej bani Turów, ktorá je predmetom environmentálnej sťažnosti zo strany Českej republiky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet