Poľsko zvažuje možnosť vážnych sankcií peori Bielorusku vrátane uzavretia hranice. Povedal to dnesv nedeľu (21. 11.) v Tallinne predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki. Poľská pohraničná stráž ráno informovala o ďalších zmarených pokusoch migrantov preniknúť ilegálne z Bieloruska do Poľska.
„Zvažujeme kroky v podobe čoraz vážnejších ekonomických sankcií vrátane uzavretia poľsko-bieloruskej hranice,“ povedal Morawiecki na spoločnej tlačovej konferencii s estónskou kolegyňou Kajou Kallasovou.
Všetko bude podľa neho závisieť od krokov bieloruského lídra Alexandra Lukašenka. „Chceme dať Lukašenkovi šancu ustúpiť a poslať migrantov späť do krajín ich pôvodu“ dodal Morawiecki.
Poľský premiér plánuje v nedeľu postupne navštíviť hlavné mestá Estónska, Litvy a Lotyšska. V Tallinne, Vilniuse a Rige chce rokovať o aktuálnej migračnej kríze na hraniciach s Bieloruskom, ktorú podľa Poľska, pobaltských republík i Európskej únie vyvolal Lukašenko zámerne.
Pokusy o prechod
Poľská pohraničná stráž na twitteri informovala o pokračujúcich pokusoch skupín migrantov preniknúť ilegálne na poľské územie. K hranici ich údajne privážajú bieloruské služby. Počas soboty (20. 11.) bolo týchto pokusov zmarených 208, pričom niektoré skupiny boli podľa pohraničnej stráže veľmi agresívne.
Niekoľko tisíc migrantov, prevažne z Blízkeho východu, sa minulý týždeň utiahlo v mrazivých teplotách na bieloruskej strane hranice s Poľskom v nádeji, že sa dostanú do Únie. Odvtedy sa skupiny migrantov snažia preraziť si cestu na poľské územie, v čom im poľské bezpečnostné sily bránia.
V utorok (16. 11.) na priechode Kuźnica-Bruzhi vojaci a policajti za použitia vodného dela a slzného plynu odrazili stovku utečencov, ktorí na nich hádzali kamene a ďalšie predmety vrátane zábleskových granátov. Bieloruské úrady na druhej strane poľské sily obviňujú, že proti ľuďom použili neprípustné brutálne násilie.
Informácie o dianí na hranici je ťažké overiť z nezávislých zdrojov, pretože pre výnimočný stav v poľskom pohraničnom pásme nemajú do oblasti prístup novinári či humanitárne organizácie. Ochrancovia ľudských práv vinia Varšavu, že migrantov, ktorým sa podarí preniknúť do Poľska, bezpečnostné zložky zatlačujú späť cez hranicu a neumožnia im požiadať o azyl.
Jasný zámer
Morawiecki dal v Talline podľa agentúry DPA rovnako najavo, že poľská vláda je pripravená financovať návrat migrantov do krajín ich pôvodu. Poznamenal v tejto súvislosti, že kabinet podnikol diplomatické aktivity v Iraku a v ďalších blízkovýchodných krajinách.
Vo videu poľský premiér vyhlásil, že udalosti na poľsko-bieloruskej hranici nie sú „bežnou migračnou krízou“, ale krízou politickou, ktorá spustili so zvláštnym zámerom. „Jej cieľom je destabilizovať Európu prvýkrát od konca studenej vojny pred 30 rokmi,“ povedal Morawiecki.