Na hlavný obsah

Poľsko zavedie karanténu pre cestujúcich z krajín s výskytom variantu omikron

Výnimku budú mať ľudia s negatívnym testom a očkovaním.

Poľsko zavedie karanténu pre cestujúcich z krajín s výskytom variantu omikron
Testovanie na ochorenie COVID-19. Foto: TASR

Poľsko plánuje zaviesť karanténu pre niektorých cestujúcich z krajín, kde zistili koronavírusový variant omikron, informoval v pondelok (29. 11.) minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Citovala ho poľská tlačová agentúra PAP.

Niedzielski povedal, že výnimku z karanténnych pravidiel dostanú tí ľudia, ktorí sú úplne zaočkovaní alebo podstúpili test na prítomnosť koronavírusu. Minister dodal, že vláda pracuje na podrobnom zozname krajín, na ktoré sa bude vzťahovať podmienka karantény.

Šéf rezortu zdravotníctva pre súkromnú stanicu Radio Plus uviedol, že Poľsko je „v ťažkej situácii“.

„Nemocnice sú preplnené, musíme rušiť miesta na štandardnú liečbu a meniť ich na covidové lôžka,“ oznámil Niedzielski.

Povedal, že v pandémii je nový prvok a „mení celú taktiku“ – namiesto vrcholenia a potom klesania krivky prípadov spôsobí zrýchlenie šírenia. „Zásadným spôsobom mení hodnotenie situácie,“ poznamenal.

Kontroly na hraniciach

Pre rozhlasovú stanicu doplnil, že súčasnú epidemiologickú situáciu nemožno ignorovať a že sa uvažuje aj nad zavedením kontrol na hraniciach. „Je jasné, že takéto rozhodnutie treba prijať,“ upozornil.

Niedzielski vysvetlil, že cestujúci z krajín, kde zistili nový variant omikron, budú musieť absolvovať karanténu, okrem tých, čo majú negatívny test alebo očkovanie. „Aj keď ešte celkom nevieme, ako sa očkovanie a tento nový variant navzájom ovplyvňujú,“ doplnil.

Minister povedal, že obmedzenia na hraniciach vstúpia do platnosti začiatkom decembra.

Poľsko hlásilo za posledných 24 hodín 13 115 nových prípadov koronavírusu a 18 úmrtí – v nedeľu (28. 11.) hlásilo 20 576 prípadov.

Hospitalizovaných je momentálne 20 521 osôb, čo je nárast z 20 067 z predchádzajúceho dňa. Na umelej pľúcnej ventilácii je 1 820 pacientov, pričom krajina má k dispozícii celkovo 2 438 pľúcnych ventilátorov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet