Na hlavný obsah

Potraviny zdražejú o 10 až 20 percent, oznámili potravinári

Štát by mal zlepšiť dotačnú politiku.

Potraviny zdražejú o 10 až 20 percent, oznámili potravinári
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovenskí potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) sú pre rastúce ceny vstupov nútení zvýšiť ceny svojich produktov o 10 až 20 percent. Informovali o tom zástupcovia SPPK v piatok (5. 11.).

Hoci sa Slovensko rastu cien potravín nevyhne, zdražovanie by mohla zmierniť lepšia dotačná politika štátu a tiež zníženie marží obchodných reťazcov.

„Žijeme dobu, keď zdražuje v podstate všetko, a je nemysliteľné, aby dlhodobo slovenský potravinársky priemysel na trhu nevedel zvýšiť svoje odbytové ceny. Chceme vyslať jasný signál, že v rámci celého potravinárskeho sektora z dlhodobého hľadiska je zvýšenie našich odbytových cien vo výške 10 až 20 % nevyhnutnosťou,“ povedal predseda SPPK Emil Macho.

Podpredseda SPPK Marián Šolty zdôraznil, že zvýšenie odbytových cien potravinárskych podnikov je nevyhnutné na prežitie týchto firiem. „Keď nebudeme mať náš, slovenský priemysel, nebudeme mať alebo žiadne, alebo budeme mať tie potraviny, ktoré zostanú ostatným, a budeme živení len tým, čo budeme musieť prijať za cenu, o ktorej nebudeme rozhodovať,“ zdôraznil Šolty.

Pokles výdavkov

Potravinári pripomenuli, že spoločnosť oveľa ľahšie akceptuje zvýšenie napríklad cien pohonných látok či energií ako potravín. V minulosti sa pritom podľa SPPK výdavky domácností na potraviny pohybovali vo výške 40 – 50 %, pričom v súčasnosti je to iba 17 – 18 percent.

Zásadné zvýšenie cien vstupov ohlásili napríklad hydinári, cukrovarníci, pekárenský priemysel, mliekarenský sektor či výrobcovia vín. Tí upozorňujú na rast cien energií potrebných na chladenie najmä bielych a šumivých vín o 30 – 60 % a tiež na rast ceny práce a ďalších vstupov. Ceny vína preto porastú o 5 až 15 %. Problémy s rastom cien vstupov má tiež mlynský priemysel, výrobcovia olejov či konzervárne.

Macho podotkol, že vo vzťahu k obchodným reťazcom potravinári dlhodobo ťahajú za kratší koniec a pripomenul, že dva veľké obchodné reťazce, ktoré ovláda rovnaký nemecký majiteľ, zarobili za posledných päť rokov na Slovensku približne miliardu eur.

Celý potravinársky komplex na Slovensku má pritom ročný zisk okolo 50 – 70 miliónov eur. Macho dodal, že vláda má iba obmedzené možnosti, ako znížiť ceny potravín. Z dlhodobého hľadiska je jedinou možnosťou nastavenie trvalo udržateľnej poľnohospodárskej a potravinárskej politiky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika