Na hlavný obsah

Pre Južnú Kóreu predstavuje V4 najväčšiu destináciu možností v EÚ

Povedal to tamojší prezident.

Pre Južnú Kóreu predstavuje V4 najväčšiu destináciu možností v EÚ
Premiéri Vyšehradskej skupiny (V4) sprava Mateusz Morawiecki (Poľsko), Eduard Heger (Slovensko), Viktor Orbán (Maďarsko), Andrej Babiš (Ceská republika, vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in (druhý zľava). Foto: TASR/DUNA/MTI

Prezident Kórejskej republiky Mun Če-in nariadil svojim poradcom, aby vynaložili väčšie úsilie na posilnenie obchodnej výmeny s krajinami Vyšehradskej štvorky (V4), teda Maďarskom, Českou republikou, Poľskom a Slovenskom.

Podotkol, že ekonomiky krajín V4 v porovnaní so západoeurópskymi štátmi dynamicky rastú. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním na vysokého predstaviteľa prezidentskej kancelárie.

Mun vydal uvedený pokyn po návrate z pracovnej cesty v Európe, v rámci ktorej sa na summite v Budapešti stretol s premiérmi štyroch krajín Vyšehradskej štvorky, uviedol vo svojom príspevku na sociálnej sieti tajomník prezidentskej kancelárie pre komunikáciu Pak Su-hjon.

Pak ďalej citoval slová Mun Če-ina o tom, že firmy si dobre uvedomujú, aké dynamické sú krajiny V4, no zdá sa, že ľudia a médiá to tak nevnímajú a vláda by mala ľudí o krajinách podrobne informovať a posilniť s nimi spoluprácu.

„V4 predstavuje najväčšiu destináciu investícií v Európskej únii a približne 650 juhokórejských spoločností tam už má zastúpenie,“ povedal Mun s tým, že v porovnaní so západoeurópskymi ekonomikami, ktoré stagnujú alebo sa prepadajú, tento región dynamicky rastie.

Podľa Pak Su-hjona juhokórejský prezident tiež uviedol, že Južná Kórea a tieto štyri krajiny sú si podobné v tom, že demokraciu si vydobyli po zvrhnutí vojenských autoritárskych režimov alebo komunizmu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet