Na hlavný obsah

Pre spor o Taiwan Čína znížila úroveň diplomatických vzťahov s Litvou

Vilnius vyjadril poľutovanie nad rozhodnutím.

Pre spor o Taiwan Čína znížila úroveň diplomatických vzťahov s Litvou
Pracovníci Taiwanského zastupiteľského úradu v Litve. Foto: Foreign Ministry of Taiwan

Čína v nedeľu (21. 11.) znížila úroveň svojich diplomatických vzťahov s Litvou z veľvyslancov na chargé d’affaires. Odplatila sa tak za to, že pobaltský štát umožnil Taiwanu, ktorý Peking pokladá za súčasť svojho územia, otvoriť si zastupiteľský úrad. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Čína už predtým vyhostila litovského veľvyslanca. Vyjadruje to silnú citlivosť Číny na štatút Taiwanu, ktorý podľa slov Pekingu nemá právo robiť vlastnú zahraničnú politiku. Čína takisto stiahla svojho veľvyslanca z Litvy.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu uviedlo, že diplomatické vzťahy budú znížené na úroveň chargé d’affaires, čo je druhý najvyššie postavený predstaviteľ veľvyslanectiev.

Litva vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím Číny. „Litva naďalej podporuje politiku ‚jednej Číny‘, ale zároveň má právo rozšíriť spoluprácu s Taiwanom,“ uviedlo litovské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

Čína sa snaží Taiwan na svetovej scéne izolovať a bráni sa akémukoľvek oficiálnemu použitiu slova „Taiwan“, aby ostrovná vláda nenadobúdala pocit medzinárodnej legitimity.

Krok Litvy však odráža narastajúci záujem vlád o rozširovanie vzťahov s Taiwanom, ostrovnou demokraciou, ktorá je zároveň dôležitým obchodným partnerom a centrom technologického priemyslu. V tomto období navyše Peking hnevá svojich susedov čoraz agresívnejšou zahraničnou a vojenskou politikou.

Taiwan a pevninská Čína majú od roku 1949, po občianskej vojne, vlastné vlády.

Rozhorčený Peking

Čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Litvu z „podkopávania čínskej suverenity a územnej celistvosti“. A vyzvalo litovskú vládu, aby „okamžite napravilo chyby“.

Peking odmieta pestovať oficiálne vzťahy s vládami, ktoré uznávajú Taiwan ako samostatnú krajinu. Týchto vlád je len 15.

Mnohé vlády vrátane Spojených štátov a Japonska majú oficiálne diplomatické vzťahy s Pekingom, ale udržiavajú rozsiahle obchodné vzťahy s Taiwanom. Mnohé pestujú vzťahy s demokraticky zvolenou vládou Taiwanu prostredníctvom obchodných úradov, ktoré slúžia ako neoficiálne veľvyslanectvá.

Litva porušila túto diplomatickú zvyklosť a súhlasila, aby zastupiteľský taiwanský úrad v metropole Vilnius niesol názov Taiwanu namiesto tradičného názvu Tchajpejská reprezentačná kancelária – ten používajú ostatné krajiny, aby neurazili Peking.

Litva už predtým oznámila, že má v pláne na Taiwane otvoriť svoj zastupiteľský úrad.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet