Na hlavný obsah

Pri pokračujúcich protestoch v Holandsku zatkla polícia desiatky ľudí

Výtržníci zapaľovali odpadkové koše, rozbíjali výklady.

Pri pokračujúcich protestoch v Holandsku zatkla polícia desiatky ľudí
Foto z protestov proti covidovým opatreniam v Holandsku. Foto: SITA/AP

Násilné protesty proti pandemickým opatreniam vo viacerých holandských mestách pokračovali v noci na pondelok (22. 11.) už tretiu noc po sebe. Polícia pri výtržnostiach zadržala ďalších 28 osôb, uviedol spravodajský server DutchNews.nl.

Podľa webu a tiež verejnoprávnej televízie NOS počas demonštrácií v Enschede a Groningene gangy mladých ľudí zapaľovali ohne, rozbíjali výklady a ničili bicykle zaparkované na verejných miestach, čo si vyžiadalo zákroky polície a zatknutia. V meste Roosendaal založili mladíci niekoľko požiarov a v Tilburgu hádzali delobuchy a zapaľovali odpadkové koše.

Problémy s výtržníkmi sa opäť vyskytli aj v mestách Stein a Roermond, kde polícia zadržala najmenej päť osôb za trestné činy spojené s predajom drog. V priebehu nedele (21. 11.) hlásili výtržnosti, hádzanie zápalných bômb a ničenie majetku z Rotterdamu, kde zatkli 24 ľudí, aj z Leeuwardenu. V Rotterdame už v piatok (19. 11.) večer zatkli 49 ľudí pre výtržnosti a potýčky s políciou.

Denník Handelsblad v tejto súvislosti uviedol, že protesty spojené s výtržnosťami a následným zatýkaním sú veľmi podobné situácii z februára tohto roku, keď vláda pre pandémiu koronavírusu zaviedla dočasný zákaz nočného vychádzania.

Zdroj upozornil, že v piatok večer, v prvú noc protestov, bolo v službe príliš málo policajtov, keďže úrady neodhadli silu demonštrácií, čo viedlo k viacerým prejavom násilia.

Za opakovaním protestov spojených s násilnosťami a ich šírením do viacerých miest Holandska je viacero príčin, uviedol pre Handelsblad expert na verejnú bezpečnosť Marnix Eysink Smeets.

Spresnil, že hnev mnohých mladých mužov prišiel po zákaze vstupu fanúšikov na futbalové zápasy a tiež v dôsledku piatkového vyhlásenia vlády o zrušení novoročných ohňostrojov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet