Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Problémy Arrivy môžu poškodiť aj bratislavskú MHD, varoval Vallo

V Bratislave sa podľa neho začína cenová vojna.

Problémy Arrivy môžu poškodiť aj bratislavskú MHD, varoval Vallo
Na snímke autobus spoločnosti Arriva. Foto: TASR

Situácia okolo nového regionálneho autobusového dopravcu v Bratislavskom kraji – spoločnosti Arriva je „mega faux pas“. Počas štrkového (18. 11.) bratislavského mestského zastupiteľstva to vyhlásil primátor hlavného mesta Matúš Vallo. To, že pod tlakom nedostatku vodičov zvýšil nový dopravca náborový príspevok až na 4 000 eur, mení podľa primátora trh v celej Bratislave.

„Veľmi nás to znevýhodňuje a začína sa cenová vojna, na ktorú môžeme len všetci doplatiť,“ skonštatoval Vallo.

 „Vodiči autobusov chýbajú v celej Európe. Keďže priemerný minimálny plat 1500 eur, hodinová mzda 7,37 eura a ročné zvyšovanie mzdy o päť percent neboli pre vodičov dostatočne motivačné, ponúkli sme im aj náborový bonus vo výške 4000 eur,“ uviedla vo svojej reakcii pre TASR Arriva. Ako podotkla, robí to preto, aby sa cestujúci v Bratislavskom kraji dostali do práce, školy či k lekárovi. „To od nás očakáva objednávateľ i obyvatelia Bratislavského kraja,“ podotkol dopravca.

Vodičov hľadá aj Dopravný podnik Bratislava

Poukázal tak na mestský Dopravný podnik Bratislava (DPB), ktorý taktiež hľadá nových vodičov autobusov. Pre zabezpečenie komfortnej prevádzky by ich potreboval prijať zhruba 60. V sobotu (20. 11.) chystá aj náborový deň vo vozovni Jurajov dvor. DPB tak ako Arriva bojuje o nových vodičov rôznymi benefitmi.

Dopravca Arriva začal prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji prevádzkovať v pondelok (15. 11.). Nahradil doterajšieho dopravcu Slovak Lines. Od začiatku má nový dopravca problémy s nedostatkom vodičom. Chýba mu ich zhruba 100. To spôsobuje, že viaceré spoje majú výpadky.

BSK podpísal s Arrivou zmluvu na 10 rokov

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba na pondelkovom (15. 11.) rokovaní so zástupcami spoločnosti Arriva dal dopravcovi čas do konca budúceho týždňa na to, aby problém do veľkej miery vyriešil. Zároveň avizuje, že ho za výpadky spojov neminú vysoké sankcie.

Droba v stredu (17. 11.) na sociálnej sieti informoval, že situácia sa postupne lepší, počet vodičov sa zvyšuje každým dňom. Záujem o prácu v Arrive má podľa neho približne 70 adeptov. „Pri počte 100 chýbajúcich vodičov by to výrazne mohlo pomôcť riešiť situáciu,“ podotkol.

BSK s Arrivou ako víťazom tendra podpísal zmluvu na desať rokov za vyše 330 miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko