Na hlavný obsah

Ruského mnícha odsúdili na 3,5 roka väzenia za popieranie koronavírusu

Muž obvinenia odmietol.

Ruského mnícha odsúdili na 3,5 roka väzenia za popieranie koronavírusu
Na snímke ruský exkomunikovaný pravoslávny mních Sergej. Foto: TASR

Rebelujúci ruský mních, ktorý kritizoval Kremeľ a poprel existenciu koronavírusu, bol v utorok 30. 11.) odsúdený na 3,5-ročný trest odňatia slobody. Otec Sergij bol zatknutý vlani v decembri po tom, ako ho obvinili, že počas kázní podnecoval veriacich k samovražedným činom a vyzýval ich, aby „zomreli za Rusko“.

Mních obvinenia odmietol a jeho právnici uviedli, že sa odvolajú proti rozhodnutiu moskovského súdu. Keď si vypočul verdikt, vyslovil výrok z Biblie: „Nesúďte a nebudete súdení.“

Šíril konšpiračné teórie

Keď minulý rok vypukla pandémia koronavírusu, 66-ročný mních poprel jeho existenciu. Dlho šíril vyvrátené konšpiračné teórie o ochorení COVID-19 a vakcíny proti koronavírusu opísal ako súčasť globálneho sprisahania na kontrolu más prostredníctvom mikročipov.

Otec Sergij vyzval svojich stúpencov, aby neposlúchli vládne pandemické opatrenia a ukryl sa v kláštore neďaleko Jekaterinburgu. Mních kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého nazval „zradcom vlasti“, a najvyšších duchovných predstaviteľov v Rusku označil za „kacírov“, ktorých treba „vyhodiť“.

Ruská pravoslávna cirkev zbavila otca Sergija hodnosti opáta pre porušenie pravidiel a neskôr ho exkomunikovala. On však tieto rozhodnutia odmietol a ignoroval i predvolania policajných vyšetrovateľov.

Otec Sergij, ktorý sa narodil ako Nikolaj Romanov, slúžil počas sovietskych čias ako policajt. Po odchode z radov orgánov činných v trestnom konaní bol odsúdený za vraždu, lúpež a ublíženie na zdraví. Odsúdili ho na 13 rokov väzenia. Po prepustení nastúpil do cirkevnej školy a neskôr sa stal mníchom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet