Na hlavný obsah

Škoda Auto zavádza prísny režim pre nezaočkovaných zamestnancov

Vo firme je zaočkovaných zhruba 60 % ľudí.

Škoda Auto zavádza prísny režim pre nezaočkovaných zamestnancov
Výroba prevodoviek v závode automobilky Škoda Auto vo Vrchlabí na Trutnovsku. Foto: ČTK/David Taneček

Zvyšujúci sa počet pozitívne testovaných znepokojuje aj vedenie automobilky Škoda Auto. Mladoboleslavská automobilka preto na pracoviskách postupne sprísňuje režim pre nezaočkovaných zamestnancov. Opatreniami chce ochrániť zaočkovaných kolegov a predísť problémom vo výrobe, ktoré by vyplynuli z možného šírenia nákazy.

Aj keď podnik umožňuje očkovanie priamo na pracovisku a motivuje k nemu vyplatením 2 000 Kč (78,53 eura) za každú dávku vakcíny, zabezpečením odvozu domov po očkovaní a nasledujúcim dňom voľna, výraznú časť zamestnancov zatiaľ presvedčiť nedokázala. Zaočkovanosť vo firme sa pohybuje okolo 60 %, uviedol odborový predák Jaroslav Povšík.

Vedenie firmy preto chystá sprísnenie opatrení. „Dostali sme sa do bodu, keď očkovaných ľudí stále nie je dosť. Zároveň dochádza k prudkému rastu počtu infikovaných v Česku. Nebudeme nikoho nútiť, aby sa očkoval, podobne ako vláda, ale sprísnime podmienky nezaočkovaným. Nielen pre udržanie výroby, ale aj vzhľadom na ochranu očkovaných kolegov. Zvýšime tlak na neočkovaných,“ povedal predseda predstavenstva automobilky Thomas Schäfer.

Podobu sprísnenia vyjednáva s odbormi. „Riešime napríklad prístup do objektov závodného stravovania. Na to bude potrebné očkovanie alebo negatívny test. Žiadny z našich nezaočkovaných zamestnancov už nemôže ísť na pracovnú cestu,“ pripomenul Schäfer s tým, že v závode postupne pribudnú miesta, kde bude potrebné preukázať sa očkovaním alebo testom.

„Od firmy prichádzajú nápady, ako ľudí zatlačiť až na hrane zákona do očkovania. Musíme sa však riadiť tým, čo povie štát, často k nám chodia rôzne kontroly,“ povedal Povšík. Zároveň vzniká aj vnútorný tlak medzi zamestnancami.

„Prečo by som mal ja, očkovaný, nosiť rúško, pretože ty očkovaný nie si a ohrozuješ ostatných možnou karanténou alebo zastavením práce? Prečo kvôli tebe musia ostatní chodiť na PCR testy?“ približuje pomery Povšík. Niektorí zamestnanci zvažujú odchod z odborov pre to, že spolu s firmou tlačia na očkovanie.

Podmienky pre nezaočkovaných pracovníkov sprísňujú aj mnohé ďalšie firmy z rôznych odborov. Ako uviedla hlavná analytička českej Hospodárskej komory Karina Kubelková, s tlakom zamestnávateľov na očkovanie sa v Česku budú pravdepodobne stále častejšie stretávať v oblasti opatrovateľských služieb, zdravotníctva, ale veľmi pravdepodobne aj na úradoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika