Svetoví lídri sa v utorok (2. 11) chystajú na klimatickej konferencii COP26 podpísať dohodu, v ktorej sa zaviažu, že do roku 2030 zvrátia úbytok svetových lesov.
K dohode sa má pripojiť viac ako 100 štátov vrátane Brazílie, Indonézie a Konžskej demokratickej republiky, na území ktorých sa rozkladajú rozsiahle tropické lesy. Informovala o tom stanica BBC a agentúra Reuters.
V dohode sa krajiny hodlajú zaviazať k poskytnutiu zhruba 19,2 miliardy dolárov z verejných aj súkromných zdrojov na ochranu a obnovu lesov, boj s požiarmi a podporu pôvodných obyvateľov. Na území štátov, ktoré sa chystajú pristúpiť k dohode, leží spolu asi 85 percent svetových lesov.
Vlády 28 krajín sa tiež chcú zaviazať k eliminovaniu negatívneho vplyvu svetového obchodu s potravinami, ako sú palmový olej, sója či kakao, na úbytok lesov.
Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Nemecko, Holandsko a 17 súkromných sponzorov okrem toho v pondelok podľa agentúry AP oznámili zámer poskytnúť v najbližších štyroch rokoch 1,7 miliardy dolárov na pomoc pôvodným obyvateľom žijúcich v tropických lesoch.
Prostriedky majú pomôcť ochrániť a posilniť práva pôvodných obyvateľov a miestnych komunít na pôdu a využívanie miestnych zdrojov.