Na hlavný obsah

Taiwan uvažuje pri výrobe čipov o spolupráci aj so Slovenskom

Nápad by mohol mať pozitívnu odozvu z Bruselu.

Taiwan uvažuje pri výrobe čipov o spolupráci aj so Slovenskom
Na ilustračnej snímke mikročip. Foto: RTVS

Taiwan uvažuje pri výrobe polovodičov o spolupráci s tromi východoeurópskymi krajinami, uviedol minister taiwanskej Národnej rady pre rozvoj Kung Ming-hsin. Medzi kandidátmi na spoluprácu spomenul Slovensko, Česko a Litvu.

Tento nápad by mohol mať pozitívnu odozvu aj z Bruselu, ktorý sa snaží prilákať taiwanské firmy, ako je Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), aby vyrábali v Európskej únii (EÚ). Snahy sa zvýšili predovšetkým z dôvodu globálneho nedostatku čipov, ktorý brzdí produkciu v mnohých odvetviach.

Vypracovanie stratégie

TSMC stavia závod na výrobu čipov v americkej Arizone a firma aj napriek snahám EÚ o podporu podobných investícií nesignalizovala, že by mala záujem o podobný závod v Európe.

Kung Ming-hsin po svojej októbrovej návšteve Slovenska, Česka a Litvy povedal novinárom, že všetky tri krajiny majú záujem o spoluprácu s Taiwanom v oblasti čipov.

Taiwan podľa neho vytvorí pracovné skupiny s predstaviteľmi týchto štátov, ktorých cieľom bude vypracovanie stratégie spolupráce v oblasti čipov a poskytne štipendiá pre technický výcvik. „Celá polovodičová dodávateľská sieť je enormná. Mnohé krajiny v nej môžu mať rozdielne úlohy,“ uviedol Kung.

Európska komisia navrhla legislatívu, ktorej cieľom je podpora produkcie čipov, pričom mala záujem o zapojenie Taiwanu. Podľa Kunga by pre Európu bolo ťažké, keby to chcela urobiť sama. „Takže dúfajú v spoluprácu s Taiwanom,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika