Na hlavný obsah

Tisíce ľudí vyšli do ulíc Austrálie na protest proti očkovaniu

Podľa prieskumu je proti vakcinácii však menej ako 10 % populácie.

Tisíce ľudí vyšli do ulíc Austrálie na protest proti očkovaniu
Protest proti očkovaniu proti covidu v austrálskom Melbourne. Foto: Getty Images

Proti povinnému očkovaniu proti koronavírusu protestovali v sobotu (20. 11.) v niekoľkých austrálskych mestách tisíce ľudí. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Do ulíc v rovnakom čase zároveň vyšli aj menšie skupiny vystupujúce za očkovanie a opatrenia, pre ktoré sa Austrália stala jednou z krajín sveta s najvyššou mierou zaočkovanosti proti covidu.

Takmer 85 percent obyvateľov Austrálie vo veku 16 a viac rokov je podľa údajov z piatku (19. 11.) plne zaočkovaných. Očkovanie proti koronavírusu nie je v Austrálii povinné.

Mnohé austrálske štáty a teritóriá však zaviedli povinné očkovanie pre niektoré profesie a obmedzili nezaočkovaných, ktorí nesmú napríklad jesť v reštauráciách alebo navštevovať koncerty.

Niekoľko tisíc ľudí protestujúcich proti očkovaniu sa zišlo napríklad v hlavnom meste austrálskeho štátu Viktória Melbourne, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac. Demonštranti žiadali uväznenie miestneho premiéra Daniela Andrewsa, počas protestu skandovali slovo sloboda a niektorí niesli transparenty, na ktorých bolo „Koniec segregácii“.

Demonštranti sa okrem toho zišli aj v iných mestách, napríklad v Sydney a Brisbane.

Za očkovanie

Protesty proti očkovaniu sa pritom v Austrálii konajú už niekoľko týždňov a príležitostne pri nich dochádza aj k násilnostiam. Ľudia vystupujúci proti očkovaniu však tvoria iba malé percento austrálskej populácie, podotýka Reuters. Podľa celonárodných prieskumov je proti očkovaniu totiž menej ako 10 percent obyvateľov krajiny.

V Melbourne sa však zišlo v sobotu aj približne 2 000 ľudí, ktorí vystúpili proti protestom kritizujúcich očkovanie. Išlo pritom o prvú demonštráciu takéhoto druhu v Austrálii od začiatku pandémie, píše AFP.

Austrália je jednou z krajín sveta, ktoré sa vysporiadali s pandémiou koronavírusu dobre. V Austrálii, v ktorej žije viac ako 25 miliónov ľudí, zaznamenali od začiatku pandémie vyše 195 000 prípadov a 760 súvisiacich úmrtí.

V krajine sa v uplynulých mesiacoch pritom objavilo niekoľko ohnísk nákazy variantom delta, pre ktoré museli v mestách Melbourne a Sydney zaviesť lockdown trvajúci niekoľko mesiacov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet