Na hlavný obsah

Úmrtnosť pacientov na umelej pľúcnej ventilácii v Komárne stúpla

Nemocnica pozastavila bielu medicínu.

Nemocnica v Komárne.
Urgentný príjem v nemocnici v Komárne.Foto: RTVS
Foto: RTVS

Nemocnica Agel Komárno začala poskytovať len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Znamená to úplné pozastavenie plánovanej tzv. bielej medicíny. Výnimkou sú pacienti, ktorí dostávajú onkologickú, biologickú liečbu a chodia na dialýzu. Zachovaná ostáva aj jednodňová zdravotná starostlivosť.

„Uvedené rozhodnutie reaguje na príkaz ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského (nom. OĽANO) a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku,“ potvrdil riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.  

Aktuálna pandemická situácia je v komárňanskej nemocnici pod kontrolou, už niekoľko týždňov sú však plne vyťažené lôžka pre najťažších pacientov s ochorením COVID-19, ktoré disponujú napojením na umelú pľúcnu ventiláciu.

Všetci pacienti, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, sú nezaočkovaní. „Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu,“ skonštatoval Jaška.

V lôžkovej časti na chirurgii, internom a neurologickom oddelení poskytuje nemocnica už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pre pacientov s koronavírusom vyčlenila maximálnu kapacitu lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou.

Rovnako prijala viaceré organizačné opatrenia a súčinnosť pri liečbe covidových pacientov poskytujú aj ostatné oddelenia. Zdravotnú starostlivosť poskytujú vo všetkých urgentných prípadoch aj necovidovým pacientom. Mimoriadne opatrenie nijakým spôsobom neovplyvnilo chod očkovacieho centra.

Rovnakú situáciu hlásia aj Levice

Nemocnica Agel Levice začala taktiež poskytovať len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť, potvrdil riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

Aktuálna pandemická situácia je v levickej nemocnici pod kontrolou, už niekoľko týždňov sú však plne vyťažené lôžka pre najťažších pacientov s ochorením COVID-19, ktoré disponujú napojením na umelú pľúcnu ventiláciu.

„Všetci pacienti, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, sú nezaočkovaní. Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu,“ povedal riaditeľ.

Nemocnica sa aktuálne stará o 23 pacientov s covidom, traja sú vzhľadom na veľmi ťažký priebeh ochorenia napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a jeden na Hi-Flow.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny