Na hlavný obsah

USA zavedú povinnosť očkovania pre cudzincov vstupujúcich do krajiny

Dotkne sa to aj vodičov kamiónov či štátnikov.

USA zavedú povinnosť očkovania pre cudzincov vstupujúcich do krajiny
Na snímke americký prezident Joe Biden. Foto: TASR

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena bude od 22. januára požadovať, aby boli všetci cudzinci vstupujúci do USA zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom v stredu (24. 11.) agentúra AP s odvolaním na nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa Bieleho domu.

Doklad o úplnom zaočkovaní proti covidu budú musieť od 22. januára 2022 pri prekračovaní pozemných hraníc USA predkladať aj osoby cestujúce z nevyhnutných dôvodov, ako sú vodiči kamiónov, predstavitelia štátnych orgánov a pracovníci záchranných služieb.

Občania USA majú výnimky

Takéto opatrenie už 8. novembra začalo platiť pre osoby cestujúce za účelom turizmu a iných dôvodov, ktoré nie sú považované za nevyhnutné.

Nariadenie sa vzťahuje len na cudzích štátnych príslušníkov. Občania USA a osoby s trvalým pobytom v Spojených štátoch môžu naďalej vstupovať do krajiny bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní proti covidu. V ich prípade sa však uplatňujú prísnejšie pravidlá, čo sa týka testovania na koronavírus.

Zavedenie očkovacej povinnosti pre osoby cestujúce z nevyhnutných dôvodov odložila Bidenova administratíva o viac než dva mesiace predovšetkým s ohľadom na vodičov kamiónov, aby predišla možnému narušeniu severoamerických dodávateľských reťazcov, vysvetľuje AP.

Kritika opatrení

Profesijným združeniam vodičov sa však ani odložené zavedenie povinného očkovania nepozdáva.

Hovorkyňa americkej asociácie OOIDA, ktorá združuje približne 150 000 samostatne fungujúcich vodičov nákladnej dopravy, avizované vládne opatrenie skritizovala s tým, že „vyradí z hry“ mnohých skúsených vodičov. „Ide o ďalší príklad toho, ako pre nerealistické vládne nariadenia zmiznú z ciest dobrí vodiči,“ vyhlásila hovorkyňa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet