Na hlavný obsah

V boji proti pandémii bude môcť byť nasadených až do 1 000 vojakov denne

Vyplýva to z návrhu, ktorý schválila vláda.

V boji proti pandémii bude môcť byť nasadených až  do 1 000 vojakov denne
Na archívnej snímke z roku 2020 vojaci pomáhajú hygienikom pri kontrolách dodržiavania protiepidemických opatrení. Foto: TASR

Na boj s pandémiou sa denne môže vyčleniť do 1 000 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Vojaci by mali posilniť vybrané regionálne úrady verejného zdravotníctva, Úrad verejného zdravotníctva SR, Národné centrum zdravotníckych informácií a podporiť by mali aj niektoré zdravotnícke zariadenia. Vyplýva to z návrhu, ktorý schválila vláda na svojom stredajšom (24. 11.) rokovaní. Vojaci môžu byť vyčlenení do 31. marca budúceho roka.

„Zdravotníckou podporou sa rozumie aj zapojenie zdravotníckych pracovníkov pôsobiacich v OS SR vrátane príslušníkov OS SR nezdravotníckych odborností, ktorí absolvovali kurz ‚Sanitár počas núdzovej situácie‘ alebo kurz ‚Sanitár počas krízovej situácie,“ uvádza sa v materiáli. Vojaci by mali pomáhať s organizáciou, administratívou a zdravotnou podporou.

Miesto, čas, počet vyčlenených vojakov či úlohy si medzi sebou dohodnú ministerstvá zdravotníctva a obrany. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) má podľa materiálu zabezpečiť logistické a materiálne vybavenie pre vojakov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko