Na hlavný obsah

V Českej republike budú plošne testovať nezaočkovaných žiakov

Vláda zvažuje aj sprísnenie opatrení pre nezaočkovaných obyvateľov.

V Českej republike budú plošne testovať nezaočkovaných žiakov
Ilustračné foto. Foto: TASR

Vláda ČR v piatok (12. 11.) schválila ďalšie povinné celoplošné testovanie na koronavírus na základných a stredných školách. Testovanie žiakov antigénovými testami sa uskutoční 22. a 29. novembra. Oznámil to minister školstva Robert Plaga, píše spravodajský portál iDNES.cz.

Neskôr rezort školstva podľa webu Novinky.cz doplnil, že testovanie sa bude týkať iba neočkovaných žiakov.

Česko zvažuje rakúsky model pre neočkovaných

Dosluhujúci kabinet sa tiež zaoberá tým, či podobne ako vláda v susednom Rakúsku sprísni protipandemické opatrenia a zruší uznávanie negatívnych výsledkov testov ako dôkazu o bezinfekčnosti na hromadných podujatiach alebo napríklad v reštauráciách.

Vláda podľa štvrtkového (11. 11.) vyjadrenia premiéra Andreja Babiša prediskutuje návrhy sprísňujúcich opatrení, ktoré zrejme budú platiť od 29. novembra.

Kultúrne a športové podujatia, reštaurácie či fitnes centrá by podľa plánov vlády a epidemiológov, ktorí jej radia, mohli obdobne ako v Rakúsku navštevovať len zaočkovaní a tí, ktorí covid prekonali pred menej ako polrokom. V hre je však aj miernejší variant, podľa ktorého by sa uznával iba presnejší PCR test. Vláda má o tom rozhodnúť v utorok.

Ministerstvo školstva a ministerstvo zdravotníctva sa nezhodujú

Na školách sa žiaci v ČR celoplošne testovali na ochorenie COVID-19 na začiatku školského roka a potom aj lokálne 1. a 8. novembra v najpostihnutejších okresoch. Jedno kolo lokálneho testovania sa uskutoční ešte 15. novembra v 23 okresoch.

O pokračovanie testovania v školách sa dlhodobo snažilo ministerstvo školstva, podporuje to aj nezávislá skupina expertov okolo epidemiológa Petra Smejkala. Naopak, ministerstvo zdravotníctva celoplošné testovanie žiakov odmietalo, keďže vzhľadom na to, že vírus sa už šíri v celej populácii, to podľa neho výrazne nepomáha.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet