Na hlavný obsah

V Česku pribudlo najviac nových prípadov covidu od polovice marca

V porovnaní s minulým týždňom ide o výrazný nárast.

V Česku pribudlo najviac nových prípadov covidu od polovice marca
Ilustračné foto - žena počas výteru na PCR test na COVID-19. Foto: TASR/AP

V Česku pribudlo za utorok 14 539 nových prípadov nákazy koronavírusom a 31 úmrtí – údaje o počte obetí sa však ešte môžu zvýšiť, keďže sa nahlasujú i neskôr.

Informoval o tom v stredu (10. 11.) ráno spravodajský server Novinky.cz a pre Českú televíziu to potvrdil aj hovorca ministerstva zdravotníctva Daniel Köppl.

Aktuálny denný prírastok nakazených je najvyšší od polovice marca a v porovnaní s minulým týždňom je vyšší takmer o polovicu. Posledný rekord v počte nových infekcií je z 12. marca.

Z potvrdeného počtu novoinfikovaných za posledných 24 hodín je 10 299 (70,8 percenta) neočkovaných, 298 z nich (dve percentá) sú po prvej  dávke a 3942 (27,1 percenta) po kompletnom očkovaní. V kategórii ľudí starších ako 65 rokov pribudlo 1 344 novonakazených.

Do utorkovej polnoci bolo v ČR hlásených 336 nových hospitalizácií; celkovo je v nemocniciach viac ako 3 295 pacientov s covidom, z toho 462 na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Hodnota týždňovej incidencie je 557,8 nakazených na 100 000 obyvateľov.

„Vysoké počty denne pribúdajúcich nakazených v zraniteľnej časti populácie zvyšujú pravdepodobnosť ďalšej záťaže nemocníc, ktorá sa potenciálne môže veľmi rýchlo až zdvojnásobiť,“ varoval v pravidelnej správe šéf Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Dosluhujúca česká vláda aktuálne na mimoriadnom zasadnutí rokuje o prípadnom sprísnení protipandemických opatrení. Hovorí sa napríklad o možnosti zavedenia povinných respirátorov na vysokých školách i počas výučby, ak tam bude vyšší počet študentov. Ministri budú taktiež riešiť otázku pravidelného testovania neočkovaných zdravotníkov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet