Peruánski archeológovia v jednej z najvýznamnejších metropol predkolumbovskej Ameriky Chan Chanu odkryli pozostatky 25 ľudí v masovom hrobe. Kosti objavili v malom priestore s rozlohou 10 metrov štvorcových, napísal spravodajský server BBC.
Odborníci sa domnievajú, že masový hrob mohol byť pohrebiskom pre elitu z radov obyvateľov tohto hlavného mesta niekdajšej ríše Chimú. Archeologička Sinthya Absovaová uviedla, že pozostatky patria mladým ženám. „Žiadne z nich nemalo viac ako 30 rokov,“ povedala.
Hoci sa predtým preukázalo, že Chimúovia obetovali ľudí vrátane detí, podľa archeológa Jorgeho Menesesa Bartru neexistujú dôkazy, že ľudí v novoobjavenom hrobe obetovali. Príčinu smrti majú určiť ďalšie testy.
Mass grave found in ancient Peruvian city https://t.co/4JmQyIMiOG
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 11, 2021
Pozícia, v ktorej sa uchovala jedna z kostier, naznačuje, že telo človeka pochovali krátko po smrti. Iné kosti sú podľa všetkého vybielené pôsobením živlov a rôzne pomiešané, čo naznačuje, že ich do hrobu dali neskôr.
V hrobe podľa miestnych médií našli tiež 50 kusov keramiky. Telá mŕtvych boli zabalené do viacerých vrstiev látky.
Ríša Chimú s metropolou Chan Chan bola jedným z najmocnejších štátnych útvarov predkolumbovskej Ameriky v Andskej oblasti. Začala sa rodiť asi v 10. storočí v údolí Moche na severe dnešného Peru a najväčšieho rozkvetu dosiahla v polovici 15. storočia, kedy sa rozkladala na zhruba 800 kilometrov dlhom páse pozdĺž pobrežia.
Vtedy sa tiež jej vládcovia neúspešne pokúsili o expanziu na juh do ríše Inkov. Tým ale podľahli a okolo roku 1475 sa ríša Chimú stala súčasťou inkského impéria.