Na hlavný obsah

Vakcíny podľa WHO znižujú riziko prenosu delta variantu o asi 40 percent

Šéf WHO vyzval zaočkovaných, aby naďalej dodržiavali opatrenia.

Vakcíny podľa WHO znižujú riziko prenosu delta variantu o asi 40 percent
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vakcíny proti koronavírusu znižujú riziko prenosu v súčasnosti dominantného koronavírusového variantu delta o približne 40 percent. V stredu (24. 11.) to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá varovala ľudí, aby neprepadli falošnej predstave o bezpečnosti, informovala agentúra AFP.

„Sme znepokojení falošným pocitom bezpečia v tom, že vakcína ukončila pandémiu a zaočkovaní ľudia nemusia dodržiavať preventívne opatrenia… Vakcíny zachraňujú životy, nezabraňujú však úplne prenosu (koronavírusu),“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podľa Tedrosa údaje naznačujú, že pred príchodom variantu delta dokázali vakcíny znížiť riziko prenosu koronavírusu o 60 percent. Avšak po tom, ako sa rozšíril nákazlivejší delta variant, táto hodnota klesla na približne 40 percent.

Šéf WHO preto vyzval zaočkovaných ľudí, aby ďalej dodržiavali opatrenia a snažili sa vyhýbať nákaze a jej následnému šíreniu.

„Ak ste zaočkovaní, máte oveľa menšiu šancu, že sa u vás vyvinie ťažký priebeh (ochorenia COVID-19) alebo zomriete, stále sa však môžete nakaziť a šíriť nákazu ďalej,“ uviedol Tedros.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet