Na hlavný obsah

Vakcíny už v Európe zachránili pred smrťou takmer pol milióna seniorov

Tvrdí to štúdia WHO a ECDC.

Vakcíny už v Európe zachránili pred smrťou takmer pol milióna seniorov
Očkovanie proti koronavírusu. Foto: SITA/AP

Zavedenie vakcín proti ochoreniu COVID-19 dosiaľ v Európe pomohlo zachrániť životy takmer pol milióna seniorov. Referuje o tom web euronews.com s odvolaním sa na najnovšiu štúdiu európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Údaje z 33 krajín naznačujú, že od začiatku ich zavedenia vakcíny priamo zachránili najmenej 470 000 ľudí, ktorí dosiahli vek 60 rokov. Štúdia nezahŕňa životy zachránené očkovaním u osôb mladších ako 60 rokov, ani životy zachránené nepriamym účinkom vakcinácie.

Vedci stojaci za štúdiou odhadli, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zachránilo v uvedenom období 469 186 ľudských životov vo vekovej kategórii 60+. Údaje tiež naznačujú, že očkovanie znížilo očakávaný počet úmrtí približne o polovicu.

„Teraz môžeme kategoricky povedať, že bez vakcín proti COVID-19 ako nástroja na potlačenie tejto pandémie by zomrelo oveľa viac ľudí,“ povedal riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge a zdôraznil, že všetky európske krajiny by mali čo najskôr dosiahnuť vysokú mieru zaočkovanosti v rizikových skupinách.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet