Na hlavný obsah

WHO varuje pred možným nedostatkom injekčných striekačiek

Počet použitých striekačiek sa zvýšil dvojnásobne.

WHO varuje pred možným nedostatkom injekčných striekačiek
Na ilustračnej snímke použité injekčné striekačky po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia v utorok (9. 11.) varovala, že v budúcom roku môžu vo svete chýbať až dve miliardy injekčných striekačiek. Pokiaľ sa nenavýši a nezlepší ich výroba, globálne úsilie o zaočkovanie čo možno najväčšieho počtu ľudí môžu byť ohrozené, informovali agentúry AFP a DPA.

Hroziaci nedostatok vakcín je spôsobený očkovacími kampaňami proti koronavírusu, ktoré v tomto roku spustili mnohé svetové krajiny. To spôsobilo, že vo svete v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi použili o niekoľko miliárd viac.

Tento rok podľa AFP vo svete podali viac ako 7,25 miliardy dávok vakcín proti koronavírusu. To je takmer dvojnásobok v porovnaní s bežným počtom každoročne podaných vakcín. Počet použitých striekačiek sa zvýšil dvojnásobne.

Injekčné striekačky určené na vakcináciu sa líšia od striekačiek určených na iné použitie, píše DPA. Vakcinačné striekačky majú zvyčajne mechanizmus, ktorý zaisťuje, aby bola striekačka použitá iba raz.

Výrobcovia podľa WHO dokážu ročne vyrobiť približne šesť miliárd injekcií tohto typu, pričom najväčšími exportnými krajinami sú Čína a India. Budúci rok môže však stúpiť dopyt po striekačkách až štyri až sedem násobne oproti rokom pred pandémiou.

Lisa Hedmanová z WHO uviedla, že nedostatok striekačiek môže viesť k odkladaniu bežného očkovania. To by mohlo ohroziť aj očkovanie detí, čo by malo dlhodobý vplyv na verejné zdravie. Okrem toho by nedostatok injekčných striekačiek mohol viesť aj nebezpečnému opätovnému použitiu striekačiek.

Agentúra DPA upozorňuje na to, že nedostatok injekcií zasiahne najmä chudobnejšie krajiny, ktoré si často objednávajú striekačky v malých množstvách a ich objednávky preto nie sú vo výrobných závodoch považované za prioritné.

WHO preto apeluje na krajiny, aby si objednávali striekačky vo veľkých množstvách a nezabúdali brať na vedomie aj šesť mesačnú dodaciu lehotu, čo je čas, ktorý je zväčša potrebný na výrobu striekačiek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet