Na hlavný obsah

Zamestnávatelia súhlasia s testovaním nezaočkovaných, musia si to platiť však sami

Myslia si, že by to zamestnanca mohlo motivovať k očkovaniu.

Zamestnávatelia súhlasia s testovaním nezaočkovaných, musia si to platiť však sami
Ilustračné foto - žena počas výteru na PCR test na COVID-19. Foto: TASR/AP

Zamestnávateľské zväzy vyzývajú vládu a všetky politické strany, aby urobili maximum pre podporu a zvyšovanie zaočkovanosti Slovenska. Uviedli do Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Podporujú tiež zavedenie efektívnych opatrení, a takisto súhlasia aj s tým, aby sa nezaočkovaní zamestnanci pravidelne testovali na ochorenie COVID-19, ale z vlastných peňaženiek.

„Epidemická situácia v krajine sa opäť rapídne zhoršuje a počty infikovaných a hospitalizovaných stúpajú na úrovne, ktoré môžu výrazne poškodiť nielen ekonomiku, ale dokonca aj dostupnosť základných služieb a potrieb,“ uvádzajú zamestnávatelia. Preto, v záujme dosiahnutia čo najväčšej miery zaočkovanosti, podporujú zavedenie efektívnych opatrení.

Vyzývajú preto vládu i politické strany, aby pre zvýšenie zaočkovanosti urobili maximum. Takisto vítajú zavedenie možnosti legálne požadovať informáciu od zamestnanca o tom, či je zaočkovaný, testovaný, prípadne či prekonal covid.

Motivácia k očkovaniu?

„Pokiaľ zamestnanec nemá záujem využiť bezplatné očkovanie, zamestnávatelia súhlasia s pravidelným testovaním, avšak na náklady zamestnancov samotných. Práve prenesenie finančnej a organizačnej zodpovednosti na samotného zamestnanca bude pre mnohých motiváciou dať sa očkovať,“ myslia si zamestnávateľské zväzy.

Zamestnávatelia navrhujú, aby uplatňovaniu tohto pravidla predchádzalo dvoj- alebo trojtýždňové prechodné obdobie, počas ktorého by samotesty hradil štát. „V tejto súvislosti však upozorňujeme, že nie každý zamestnávateľ má reálnu možnosť organizovať testovanie vo vlastnej réžii, a preto povinnosť testovať dvakrát týždenne je v praxi nevykonateľná,“ podotkli tiež zväzy.

Zástupcovia firiem vyzvali všetkých neočkovaných zamestnancov, aby prejavili zodpovednosť k ochrane života a zdravia svojich kolegov na pracoviskách a dali sa čo najskôr zaočkovať.

„Ako zamestnávatelia im na to vytvoríme potrebné podmienky. Nie je však akceptovateľné a ani spravodlivé, aby pre tých, ktorí sa očkovať nechcú, skončila celá krajina v ďalšom lockdowne, ktorý by mal vážne následky pre celú ekonomiku, a teda i zamestnancov samotných,“ uzavreli zamestnávatelia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika