Na hlavný obsah

Zemanovi podali monoklonálne protilátky, v nemocnici zostáva na pozorovaní

Český prezident je očkovaný troma dávkami vakcíny.

Zemanovi podali monoklonálne protilátky, v nemocnici zostáva na pozorovaní
Na ilustračnej snímke český prezident Miloš Zeman na vozíčku. Foto: TASR/AP

Českého prezidenta Miloša Zemana previezli do nemocnice kvôli aplikácii monoklonálnych protilátok a zostane v nej na pozorovanie.

Zeman, ktorý mal vo štvrtok (25. 11.) pozitívny test na COVID-19, bol na chorobu testovaný po tom, ako sa dostal do kontaktu s ďalšou pozitívne testovanou osobou, uviedla hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe Jitka Zinkeová.

Údajne ho nakazila zamestnankyňa prezidentskej kancelárie, ktorá s ním bola v kontakte. V rozhovore pre spravodajský server iDNES.cz to uviedol Boris Šťastný, exposlanec a riaditeľ spoločnosti Senior Home Group, ktorá prevzala zdravotnú starostlivosť o Zemana.

Test bol pozitívny neskôr aj u prezidenta. Hlavu štátu preto opäť hospitalizovali a Zemanovi podali monoklonálne protilátky, informuje webový spravodajský portál Novinky.cz.

Zeman je očkovaný, príznaky nemá

„Preventívne testovanie je bežnou praxou pri prijatí do zdravotnej starostlivosti v domácom prostredí,“ uviedla Zinkeová. Zeman podľa nej nemá príznaky choroby, je očkovaný troma dávkami vakcíny.

„Podanie monoklonálnych protilátok má predovšetkým preventívny účel, po aplikácii tohto prípravku zostane pacient hospitalizovaný z dôvodu pozorovania,“ doplnila.

Každá návšteva u prezidenta musela doložiť doklad o zaočkovaní, prekonaní covidu alebo sa preukázať PCR testom nie starším ako 72 hodín, pričom u pacienta mohla pobudnúť maximálne 30 minút, vysvetlila hovorkyňa ÚVN.

„Prítomné mohli byť maximálne dve osoby, návšteva vždy bola poučená o povinnosti mať počas návštevy nasadený respirátor. Pri návštevách nebol personál ÚVN prítomný,“ popísala Zinkeová okolnosti návštev u českého prezidenta.

Z nemocnice odišiel na vlastnú žiadosť

Zeman strávil v ÚVN uplynulých 46 dní. Vo štvrtok predpoludním ho prepustili na vlastnú žiadosť a odcestoval do prezidentského sídla v Lánoch. Nemocnica uviedla, že sa zrieka zodpovednosti za jeho zdravotný stav a informovala rodinu a spolupracovníkov o možných rizikách.

Starostlivosť o prezidenta prevzala spoločnosť Senior Home Group zo skupiny Penta Hospitals, ktorá dostala zdravotnú dokumentáciu aj rehabilitačný plán stanovený ÚVN.

Vo štvrtok popoludní Zemana otestovali na koronavírus a po porade s prezidentovým ošetrujúcim lekárom Miroslavom Zavoralom ho previezli späť do nemocnice. V Lánoch tak strávil iba niekoľko hodín. Kedy prezidenta z nemocnice prepustia, nie je jasné.

Fialu vymenuje v nedeľu

Zeman plánuje vymenovať šéfa strany ODS a koalície Spolu Petra Fialu za predsedu novej vlády v nedeľu (28. 11.) namiesto pôvodného piatkového (26. 11.) termínu. Oznámil to jeho hovorca Jiří Ovcáček.

„Prezident republiky Miloš Zeman vymenuje Petra Fialu do funkcie predsedu vlády v nedeľu 28. novembra 2021 o 11.00 h na zámku v Lánoch za dodržania platných hygienicko-epidemiologických opatrení,“ spresnil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet