Na hlavný obsah

Zníženie DPH pre gastrosektor? Hlas-SD opäť predloží tento návrh

Súčasnú pandemickú podporu označil Pellegrini za nedostatočnú.

Zníženie DPH pre gastrosektor? Hlas-SD opäť predloží tento návrh
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Nezaradení poslanci zo strany Hlas-SD chcú opäť navrhnúť znížiť daň z pridanej hodnoty pre gastrosektor. Povedal to predseda strany Peter Pellegrini v stredu (3. 11.).

Pellegrini priblížil, že navrhnú zníženie DPH pre gastropriemysel od 1. marca 2022 až do konca roka na 5 % a následne od roka 2023 by sa mala vrátiť sadzba dane na 10 %, aby bola zrovnoprávnená so sadzbami, ktoré sa uplatňujú pri ubytovacích službách v hoteloch.

„Tých 5 % má byť spôsob, ako ešte výraznejšie pomôcť gastropriemyslu spamätať sa z druhej a pravdepodobne aj náročnej tretej vlny pandémie z ekonomického pohľadu,“ dodal.

Poznamenal, že nebude protestovať, ak si tento návrh osvojí vládna koalícia. „Ak toto neurobíme pre slovenský gastropriemysel, bude to obrovský problém a dostaneme do smútku naozaj veľké množstvo slovenských podnikateľov, ktorí tieto obmedzenia nebudú vedieť prežiť,“ varoval Pellegrini, podľa ktorého bola pomoc v prvej aj druhej vlne pandémie nedostatočná.

Zároveň vyzval ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ministra financií Igora Matoviča a premiéra Eduarda Hegera (obaja OĽANO), aby okamžite predložili návrh odškodňovacieho zákona pre podniky, ktoré nemôžu poskytovať svoje služby.

„Tu už ide o existenčné problémy a prežitie týchto ľudí, ktorí už nemajú ani na energie a iné služby spojené s chodom svojich prevádzok, a preto okamžitý zákon o odškodňovaní a jeho urýchlené prijatie je kľúčové,“ zdôraznil.

Podľa neho treba zvážiť aj to, či sú pravidlá covidového automatu logické a či naozaj zabraňujú šíreniu ochorenia COVID-19, alebo sú len technickým riešením a život ľudí viac komplikujú.

Súčasne apeloval na ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽANO), prečo rezort každý deň neinformuje, v akom veku sú ventilovaní pacienti, koľkí z nich sú očkovaní a neočkovaní a tiež koľko zo zomretých ľudí bolo očkovaných a koľko neočkovaných.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika