Na hlavný obsah

Zomrela legendárna krasokorčuliarska trénerka Hilda Múdra

Preslávila sa ako trénerka Ondreja Nepelu.

Zomrela legendárna krasokorčuliarska trénerka Hilda Múdra
Trénerka Hilda Múdra. Foto: TASR

Slovenský šport a najmä krasokorčuľovanie prišli o jednu zo svojich najväčších osobností. Vo veku nedožitých 96 rokov zomrela Hilda Múdra. Legendárna trénerka odišla v spánku v noci z nedele (21. 11.) na pondelok (22. 11.). Dátum pohrebu zatiaľ nie je známy. Informovali o tom členovia rodiny.

Hilda Múdra sa preslávila najmä ako trénerka najlepšieho slovenského športovca 20. storočia Ondreja Nepelu – olympijského víťaza a viacnásobného majstra sveta aj Európy. Slávny zverenec ju oslovoval „teta“ a to jej prischlo natrvalo.

Svojho najznámejšieho zverenca stretla náhodou

Hilda Múdra sa narodila 1. januára 1926 vo viedenskom okrsku Josefstadt pod menom Hildegard Klimpel. Ako členka Viedenskej ľadovej revue sa zaľúbila do manažéra slovenského turné súboru Bratislavčana Jozefa Múdreho. V jeseni 1947 sa zaňho vydala v bratislavskom Modrom kostolíku a do nových dokladov si na jeho radu dala zapísať krstné meno Hilda.

Na ľad sa vrátila v prvej polovici päťdesiatych rokov ako dvojnásobná mamička – v roku 1949 sa jej narodila dcérka Dagmar a o rok syn Pavol. Najprv ako tanečníčka bratislavskej ľadovej revue a následne ako trénerka. Stretnutie so sedemročným Ondrejom Nepelom bolo len akousi zhodou okolností, neskôr sa však ukázalo ako osudové.

Malého Nepelu nadchli televízne prenosy z bratislavských majstrovstiev Európy v roku 1958. Jeho mame, ktorá prváčika vodila na ľad, sa zdalo, že sa mu nikto nevenuje. A tak oslovila Hildu Múdru.

Nepela jej o osem rokov neskôr, ako deviatak, na majstrovstvách Európy v Bratislave, venoval k štyridsiatke prvú medailu – bronzovú. Odvtedy stál na piedestáli na každom európskom šampionáte. A od roku 1969 aj na každom svetovom. Za päť rokov (1969 – 1973) vyhral všetko, čo sa dalo. Získal 10 zlatých medailí – jednu na ZOH (1972), tri na MS (1971 – 1973), päť na ME (1969 – 1973) a jednu na svetovej zimnej univerziáde (1970).

Nepelovi sa stala druhou mamou

Ondrejovi Nepelovi bola Hilda Múdra trénerkou, ale aj druhou mamou. Istý čas dokonca chodila na rodičovské združenia do školy. Neskôr sa stali susedmi – po prvom svetovom titule dostali obe rodiny byt v jednej dúbravskej novostavbe. A na prelome januára a februára 1989 obe mamy spoločne žialili aj pri jeho smrteľnej posteli v Mannheime.

Hilda Múdra istý čas viedla aj ďalších popredných slovenských krasokorčuliarov: Mariána Filca, ktorý bol najväčším domácim rivalom Ondreja Nepelu, v začiatkoch Agnesu Búřilovú-Wlachovskú, ktorej slávnemu zverencovi Jozefovi Sabovčíkovi neskôr radila v nácviku povinných figúr.

Z mužov pod jej dohľadom vyrástli Miroslav Šoška, zo žien Ľudmila Bezáková či Eva Križková-Ďurišinová. V zozname jej zverencov figuroval aj výborný tanečník a dodnes invenčný a úspešný kouč Martin Skotnický.

Počas Nepelovej kariéry, ale najmä po nej, pôsobila Hilda Múdra aj v zahraničí. Trénovala deviatu na ZOH 1972 Švajčiarku Charlottu Walterovú či striebornú z ME 1981 Chorvátku Sandu Dubravčičovú.

Na korčuliach stála aj v osemdesiatke

„Teta“ Hilda mala krasokorčuľovanie v srdci až do neskorého veku. Do osemdesiatky ho vyučovala na korčuliach. Viedla zdravých aj mentálne postihnutých. Po nešťastnom páde a zranení jej syn povedal: „Mama, prepáč, ale na korčule ťa už nepustím.“

Hilda Múdra za svoju prácu získala veľké množstvo ocenení, za všetky možno spomenúť Trofej Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Šport a etika (1998), Zlaté kruhy Slovenského olympijského výboru (SOV) a Cena fair play SOV (2000), Medaila Pierra de Coubertina od MOV (2003) či čestné členstvo v SOV (2004).

Ešte v júni tohto roku jej prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti športu a za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport