Za prírodné sladidlo si oproti vlaňajšku tento rok ľudia priplatia pri predaji z dvora aj pri nákupe v obchodných reťazcoch. Práve na pultoch obchodov však naďalej zostáva pôvod zmesí dovozového medu nejasný.
Ročne pritom krajina dovezie asi 2 000 ton medu – najviac z Ukrajiny, Moldavska, Česka, Španielska a Číny.
Marek Urban včelári v Nitre a okolí už asi 8 rokov. Ceny sa tento rok rozhodol zdvihnúť aj preto, že vlani v jednej z najhorších sezón nezdražoval. „Ceny šli hore v priemere o nejakých 10 až 25 percent. Aj krmivá, liečivá, všetko išlo hore, takže boli aj včelári nútení zdvihnúť ceny,“ poznamenal včelár.
U včelárov stojí med podľa druhu v priemere od 6 do asi 10 eur za kilogram. Ceny pritom dvíhajú aj väčší producenti, ktorí ho dodávajú do obchodov.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Problémom pri predaji medu je podľa včelárov aj jeho označovanie. Týka sa to najmä medov v obchodných sieťach. Ich pôvod totiž vôbec nie je jasný.
Ak totiž ide o zmes, v praxi stačí, ak sa na obale uvádza, či pochádza z krajín Európskej únie alebo nie. Odborník upozorňuje, že kvalita, na ktorú sú ľudia pri mede zvyknutí, sa dá prirodzene dosiahnuť len v krajinách mierneho pásma.
„Ministerstvo navrhuje, aby sa takéto medy označovali názvami všetkých krajín pôvodu aj s percentuálnym uvedením podielu medov z daných krajín v klesajúcom poradí,“ uviedol hovorca ministerstva pôdohospodárstva Andrej Wallner.