Na hlavný obsah

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, budú pomáhať s migračnou krízou

Nebudú pracovať priamo s utečencami.

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, budú pomáhať s migračnou krízou
Migranti snažiaci sa dostať z Bieloruska do Poľska. Foto: TASR/AP

Český premiér Andrej Babiš chce v stredu (8. 12.) požiadať obe komory českého parlamentu o mandát na vyslanie 150 českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice na 180 dní. V utorok (7.12.) o tom informovala agentúra PAP.

Českí vojaci podľa Babiša budú na hraniciach pomáhať svojím poľským kolegom, ale nebudú vykonávať úlohy súvisiace priamo s migrantmi.

Vyslanie vojakov musia schváliť obe komory parlamentu

Podľa neoficiálnych správ plánuje Česko do Poľska vyslať technické a logistické jednotky. Podľa českej ústavy však vyslanie českých vojakov do zahraničia musia najskôr schváliť obe komory parlamentu.

Zahraničný výbor českej Poslaneckej snemovne, dolnej komory parlamentu, v utorok (7. 12.) odsúdil snahy režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o destabilizáciu Poľska, Litvy, Lotyšska a celej Európskej únie zosnovaním migračnej krízy na hraniciach týchto krajín s Bieloruskom.

Českí poslanci tiež odporučili vláde, aby poskytla Poľsku diplomatickú, materiálnu a tam, kde je to potrebné, aj vojenskú pomoc, aby dokázalo obrániť vonkajšie hranice EÚ, píše PAP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet