Na hlavný obsah

Britské úrady sa pandémie obávali už v roku 1997

Vyplýva to z archívnych dokumentov.

Britské úrady sa pandémie obávali už v roku 1997
Na ilustračnej snímke žena s rúškom kráča ulicami Londýna. Foto: TASR/AP

Britské úrady vypracovali už v roku 1997 plán pre boj proti hroziacej pandémii chrípky, ktorý zahŕňal rozsiahle očkovanie, možné zatvorenie škôl a obmedzenie medzinárodného cestovania. Informovali o tom v stredu (29. 12.) agentúry PA Media a DPA. Z archívnych dokumentov vyplýva, že experti sa obávali, že „hrozí vznik“ pandémie, ktorá bude mať pôvod v Ázii.

„Súčasné podmienky naznačujú, že hrozí pandémia spôsobená novým kmeňom chrípkového vírusu, ktorý bude výrazne zmutovaný. Obyvateľstvo nebude mať žiadnu imunitu a bude hroziť, že nákaza sa bude rýchlo šíriť,“ uvádza sa v dokumente z roku 1997.

V správe sa ďalej písalo, že chrípka pôvodom z Ďalekého východu by sa pravdepodobne šírila rýchlo v dôsledku „otvorenia sa Číny obchodu a cestovnému ruchu a narastajúceho medzinárodného pohybu ľudí v súvislosti s využívaním leteckej dopravy“.

Zatvorenie škôl aj lockdown

V reakcii na túto možnú hrozbu vtedajšia hlavná hygienička pre Severné Írsko Elizabeth Mitchellová v decembri 1997 vypracovala pohotovostný plán, ktorý mal pomôcť pri príprave návrhu možných opatrení.

„Bude nevyhnutné prijať sériu opatrení, aby sa zabezpečili dodávky vakcíny proti novému kmeňu (chrípky) a aby sa zaočkovalo čo najviac ľudí,“ napísala Mitchellová. Okrem iného navrhovala obmedzenie cestovania, zatvorenie škôl a aj tzv. lockdown pre rizikové skupiny obyvateľstva.

Expertka v neposlednom rade varovala, že v prípade pandémie je nutné prehodnotiť vykonávanie neurgentných operácií, aby boli k dispozícii lôžka pre pacientov infikovaných novým kmeňom chrípkového vírusu.

Agentúra PA Media pripomenula, že britské úrady sa obávali možnej pandémie v reakcii na výskyt vtáčej chrípky. V roku 1997 sa miestom prvého významného výskytu vtáčej chrípky na svete stal Hongkong, kde jej vtedy podľahlo šesť ľudí.

Vtáčia chrípka alebo aviárna chrípka je infekčné ochorenie vtákov spôsobené chrípkovým vírusom A, ktorý však môže nakaziť aj niektoré druhy cicavcov, vrátane človeka. Vírus sa z organizmu vylučuje sekrétmi horných dýchacích ciest-kvapôčkami, kašľom, kýchaním a trusom. Vírus sa v chove šíri po kontakte s chorými vtákmi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet