Na hlavný obsah

Britský súd rozhodol o možnosti vydať Assangea do Spojených štátov

USA ho obžalovali za zverejnenie tajných dokumentov.

Britský súd rozhodol o možnosti vydať Assangea do Spojených štátov
Na snímke plagát s podobizňou zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea visí pred súdom, ktorý rozhodol o možnosti jeho vydania do USA. Foto: TASR/AP

Britský odvolací súd v piatok (10. 12.) otvoril cestu k vydaniu zakladateľa serveru WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov.

Zrušil stanovisko súdu nižšej inštancie, podľa ktorého je Assangeovo psychické zdravie príliš krehké na to, aby bol schopný zvládnuť podmienky panujúce v americkom väzenskom systéme.

Assangeova snúbenica, právnička Stella Morrisová povedala, že Assange sa proti rozsudku odvolá hneď, ako to bude možné.

Päťdesiatročný rodák z Austrálie je v USA obžalovaný zo špionáže, pretože prostredníctvom WikiLeaks zverejnil tisíce utajovaných vojenských a diplomatických dokumentov. 

Tento rok v januári sudkyňa Vanessa Baraitserová zamietla jeho vydanie zo zdravotných dôvodov. Zdôvodnila to tým, že existuje vysoké riziko, že Assange sa v americkom väzení pokúsi o samovraždu.

Právnik americkej vlády James Lewis však v odvolacom procese povedal, že Assange v minulosti netrpel závažným a dlhodobým psychickým ochorením a nie je taký chorý, aby nedokázal odolať nutkaniu ublížiť si.

Americké úrady dali britským sudcom najavo, že ak Assangeovo vydanie odsúhlasia, mohol by si odpykať trest v takej dĺžke, akú by mu vymerala justícia v Austrálii.

Za trestné činy, z ktorých je obžalovaný, mu podľa amerických zákonov hrozí až 175 rokov väzenia. Avšak Lewis podľa agentúry AP povedal, že najdlhší trest, aký kedy súd v USA v podobnom prípade udelil, je 63 mesiacov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet