Na hlavný obsah

Česká vláda chce dať dvakrát týždenne testovať všetkých zamestnancov firiem

Doteraz sa vo firmách testovali iba neočkovaní zamestnanci.

Česká vláda chce dať dvakrát týždenne testovať všetkých zamestnancov firiem
Na archívnej snímke zo 16. marca 2020 mladý muž s ochranným rúškom kráča po Karlovom moste v Prahe. Foto: TASR/AP

Firmy v Česku by mali od 17. januára dvakrát týždenne testovať na koronavírus všetkých pracovníkov, aj zaočkovaných. Oznámil to v stredu (29. 12.) český minister zdravotníctva Vlastimil Válek, uviedli spravodajské portály iDNES.cz a Novinky.cz.

Doteraz sa vo firmách testovali iba neočkovaní zamestnanci. Tento návrh musí ešte prerokovať tripartita a zástupcovia zdravotných poisťovní.

Válek ďalej oznámil, že očkovanie posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu bude od 4. januára umožnené všetkým občanom nad 18 rokov.

Ľudia nad 30 rokov majú možnosť požiadať o posilňujúcu dávku vakcíny už od 27. decembra. Válek už pred vianočnými sviatkami avizoval, že by mali byť dostupné dáta z Veľkej Británie a Dánska týkajúce sa vplyvu koronavírusového variantu omikron na tých, ktorí nie sú zaočkovaní treťou dávkou.

Válek predpokladá, že nová pandemická vlna spôsobená nákazlivejším variantom omikron bude v Česku vrcholiť na prelome januára a februára. Podľa modelu testovania, ktorý minister presadzuje, by to znamenalo u každého zamestnanca osem testov v januári a šesť vo februári.

V súčasnej dobe sa musia testovať len zamestnanci, ktorí nemajú dokončené očkovanie alebo za posledný polrok neprekonali ochorenie COVID-19. Testovanie je povinné raz za týždeň.

Nové opatrenie by sa podľa Válka nevzťahovalo na zdravotníkov a pracovníkov v sociálnych službách, ktorí sa testujú v inom režime. Firmy by mali mať možnosť z fondu prevencie zdravotných poisťovní čerpať príspevok 60 českých korún (2,4 eura) na test, pripomínajú Novinky.cz.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet