Európska lieková agentúra (EMA) začala posudzovať účinnosť vakcíny proti covidu od francúzskej spoločnosti Valneva. Firma jej dodala predbežné výsledky laboratórnych testov a údaje z prvých klinických štúdií, ktoré napovedajú, že očkovacia látka dokáže v tele vytvoriť protilátky proti ochoreniu.
Vakcína od spoločnosti Valneva je založená na inej technológii ako väčšina vakcín doteraz schválených západnými regulátormi. Ide o takzvanú inaktivovanú vakcínu, ktorá sa vyvíja tradičným spôsobom zo živého vírusu jeho chemickou inaktiváciou. Táto technológia sa používa napríklad pri vakcínach proti chrípke.
‼️ EMA starts #RollingReview of Valneva’s #COVID19vaccine.
— EU Medicines Agency (@EMA_News) December 2, 2021
Studies in adults show that this inactivated vaccine triggers the production of antibodies that target the #coronavirus.
👉 https://t.co/PSaOYnAyHp pic.twitter.com/RKqGkVzw9q
Naopak, vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech či od Moderny, ktoré sa v EÚ používajú najviac, sú takzvanými mRNA vakcínami, ktoré obsahujú len genetickú informáciu vírusu.
Európska komisia v novembri oznámila, že s Valnevou uzavrela kontrakt, ktorý jej v budúcom roku umožní nakúpiť takmer 27 miliónov dávok jej vakcíny, o rok neskôr potom ďalších 33 miliónov dávok.
Krajiny Únie používajú na očkovanie látky spoločnosti Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Komisia má okrem toho zmluvy aj s firmami Sanofi/GSK, CureVac a Novavax, ktorých preparáty zatiaľ EMA neschválila. Agentúra teraz hodnotí aj vakcínu od čínskej firmy Sinovac a ruský preparát Sputnik V.