Iveta Radičová, slovenská politička a sociologička, vôbec prvá žena na čele vlády SR v rokoch 2010 až 2012, sa narodila v Bratislave pred 65 rokmi – 7. decembra 1956. V súčasnosti už nie je politicky aktívna, pôsobí ako vysokoškolská pedagogička.
Sociológiu vyštudovala v roku 1979 na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Po štúdiu sa venovala viacerým sociologickým výskumom na Sociologickom ústave Slovenskej akadémie vied. Prvý kontakt s politikou mala v rokoch 1990 až 1992, keď bola členkou Verejnosti proti násiliu (VPN).
Ako uvádza web Úradu vlády SR, po roku 1992 až do roku 2005 nebola politicky aktívna, venovala sa kariére v sociológii. Bola pedagogičkou na katedre sociológie UK či výkonnou riaditeľkou Nadácie S.P.A.C.E. – Centra pre analýzy sociálnej politiky. Okrem toho bola zástupkyňou riaditeľa Academie Istropolitana.
V 90. rokoch pôsobila ako hosťujúci lektor na viacerých zahraničných univerzitách v Rakúsku, Švédsku, Spojenom kráľovstve i v Spojených štátoch, informuje web Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, na ktorej Radičová obsadila post dekanky.
Do politiky sa vrátila v roku 2005, keď si ju vtedy ešte ako nestraníčku vybral do funkcie ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny premiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS). V roku 2006 po tom, čo skončila na ministerskom poste, vstúpila do SDKÚ-DS.
Jej vládu položili nezhody o eurovale
Radičová strávila roky 2006 až 2009 počas 1. vlády Roberta Fica (Smer-SD) ako opozičná poslankyňa. Vo voľbách v roku 2010 síce zvíťazil Smer-SD so ziskom viac ako 38 percent hlasov, no Ficovej strane chýbali koaliční partneri.
Vládu tak skladala SDKÚ-DS, ktorá do funkcie premiéra nenominovala predsedu strany Dzurindu, ale Radičovú, ktorá bola líderkou kandidátky. Napokon vznikla koalícia strán zložená z SDKÚ-DS, Sloboda a Solidarita (SaS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Most-Híd.
Vládnuť však koalícia štyri roky nevydržala. Strany sa v októbri 2011 nedohodli na navýšení operačného nástroja na obranu finančnej stability v eurozóne, tzv. eurovalu, ktorý mal pomôcť Grécku dostať sa z finančnej krízy. K eurovalu mala odmietavý postoj koaličná SaS, premiérka preto spojila hlasovanie o tomto návrhu s vyslovením dôvery vláde.
Zo 124 prítomných poslancov vtedy za dôveru vláde i za euroval hlasovalo len 55 poslancov, vláda Ivety Radičovej tak padla. Radičová skončila v úrade v apríli 2012, po predčasných voľbách mal Smer-SD v rokoch 2012 až 2016 k dispozícii tzv. jednofarebnú vládu.
Radičová skončila v politike a vrátila sa k pedagogickej a sociologickej vedeckej činnosti. Prednášala na Oxforde, pôsobila aj na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK, od roku 2015 vyučuje na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií (BISLA).