Na hlavný obsah

Johnson: 90 percent pacientov na JIS nedostalo tretiu dávku

Tretiu dávku v Spojenom kráľovstve dostalo vyše 32 miliónov ľudí.

Johnson: 90 percent pacientov na JIS nedostalo tretiu dávku
Na ilustračnej snímke britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Zhruba 90 percent všetkých covidových pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) v Anglicku nemá posilňovaciu dávku vakcíny proti koronavírusu, povedal v stredu (29. 12.) britský premiér Boris Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.

Predseda vlády počas návštevy jedného z vakcinačných centier v Anglicku naliehal na spoluobčanov, aby sa nechali zaočkovať treťou dávkou vakcíny, čo označil za „životne dôležité“ rozhodnutie.

„Hovoril som s lekármi, ktorí mi povedali, že podiel ľudí na JIS, ktorí nedostali posilňovaciu dávku, dosahuje 90 percent,“ povedal predseda vlády v stredoanglickom meste Milton Keynes. Nezaočkovaní ľudia majú „osemkrát väčšiu šancu, že budú hospitalizovaní,“ upozornil premiér.

Ďalšiu vlnu spôsobil omikron

Spojené kráľovstvo v súčasnosti zažíva ďalšiu vlnu pandémie v dôsledku šírenia vysokonákazlivého koronavírusového variantu omikron. Anglicko aj Wales hlásili v utorok dosiaľ najvyšší denný nárast nových prípadov nákazy od vypuknutia pandémie.

Tretiu dávku vakcíny dostalo v Británii zatiaľ vyše 32,5 milióna ľudí, uviedol Johnson. Približne 2,4 milióna ľudí dostalo druhú dávku vakcíny pred viac ako šiestimi mesiacmi a doteraz nedostali tretiu, dodal.

Regionálne vlády v Severnom Írsku, Škótsku a Walese na rozdiel od Anglicka reagovali na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu sprísnením proticovidových opatrení. Anglicko podobné opatrenia podľa Johnsona nepotrebuje, a to vďaka vysokému počtu ľudí zaočkovaných treťou dávkou.

Ústredná vláda v Londýne nepristúpila ani k ďalším obmedzeniam počas sviatkov, čo Johnson zdôvodnil údajmi „o relatívne miernom priebehu (choroby spôsobenej) omikronom“. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však varovala pred podceňovaním tohto nového variantu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet