Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Konzílium odborníkov podporuje zatváranie škôl hygienikmi

Deti a mládež významne prispievajú k šíreniu vírusu.

Konzílium odborníkov podporuje zatváranie škôl hygienikmi
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Konzílium odborníkov podporuje regionálnych hygienikov pri prerušovaní prezenčnej výučby v školách. Uviedli to vo štvrtok (2. 12.) v spoločnom stanovisku.

„Plne podporujeme rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré v súčinnosti s orgánmi miestnej samosprávy pristupujú k nevyhnutným krokom,“ uvádzajú odborníci.

„Regionálni hygienici poznajú situáciu na lokálnej úrovni a je ich povinnosťou a poslaním prijímať všetky opatrenia potrebné na záchranu ľudských životov vrátane krátkodobého preventívneho prerušovania prezenčnej výučby,“ zdôraznili.

Konzílium tvrdí, že si uvedomuje problémy, ktoré prerušovanie prezenčnej výučby spôsobuje. Zároveň však hovorí o katastrofickej epidemickej situácii, poukazuje na kolaps nemocníc a strach rodičov o zdravie svojich detí.

„Právo na vzdelanie je nesmierne dôležité, no právo na život a zdravie je ešte dôležitejšie. Dnes nemáme k dispozícii žiadne ideálne riešenia. Krátkodobé prerušenie prezenčnej výuky sme sami navrhovali pred dvoma týždňami,“ uviedli s tým, že malo trvať sedem pracovných dní a malo byť celoplošné.

Podľa odborníkov sa v súčasnosti žiadna trieda nedá označiť ako úplne bezpečná. Hovoria, že deti a mladí ľudia sú najsilnejším vektorom šírenia nákazy. Zdôraznili, že cieľom ich návrhu bolo znížiť prenos nákazy medzi nimi a následný prenos do staršej populácie, ktorá má väčší podiel prípadov, končiacich hospitalizáciou a úmrtím.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko