Na hlavný obsah

Kurzarbeit začne platiť až od marca, podnikateľom pribudne nová povinnosť

Tí upozorňujú, že kurzarbeit neráta so všetkými.

Kurzarbeit začne platiť až od marca, podnikateľom pribudne nová povinnosť
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Milan Krajniak (Sme rodina) vysvetľuje koncepciu kurzarbeitu. Foto: TASR

Takzvaný kurzarbeit, čiže štátna pomoc v čase skrátenej práce, začne platiť až od marca budúceho roka. Parlament presunul jeho účinnosť na návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý nechce meniť súčasné podmienky pre vysoké hospodárske škody.

Po novom sa totiž podnikatelia, ktorí dostanú od štátu finančnú kompenzáciu, budú musieť povinne zapísať do Registra partnerov verejného sektora. Samotní podnikatelia upozorňujú, že kurzarbeit navyše neráta so všetkými. Téme sa venovala redaktorka RTVS Natália Holubová v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko.

Zápis v registri

Zamestnávatelia sa zatiaľ nemusia pripravovať na kurzarbeit. Podľa Krajniaka vláda nechce meniť podmienky finančnej pomoci práve v čase, keď krajina čelí hospodárskym škodám, a preto by mala naďalej pokračovať Prvá pomoc z rezortu práce.

„Po novom roku, to znamená tie peniaze, ktoré budú žiadatelia žiadať za január a za február, bude nutné byť partnerom verejného sektora v prípade, ak tá pomoc prevýši 100 000 eur,“ vysvetlil.

Spomínaná požiadavka prišla zo strany ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Firmy, ktoré naviažu so štátom obchodný vzťah, musia byť zapísané v registri partnerov verejného sektora, zdôrazňuje advokát Vladimír Filičko.

„Zákon o registri partnerov verejného sektora sa označuje sekundárne ako protischránkový zákon. Práve jeho úlohou je odhaliť, kto požíva benefity a majetkový prospekt z podnikania so štátom,“ uviedol.

Žiadajú univerzálny odškodňovací zákon

Podotkol, že samotný zápis je zložitý proces, ktorý môže za firmu vykonať iba advokát či notár. Upozornil, že v prípade nesplnenia tejto podmienky, hrozia vysoké sankcie a pokuty.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka poznamenal, že doteraz mali výnimku a nevidia dôvod to v krízovej situácii meniť. Pokračovanie Prvej pomoci považujú za správne riešenie.

„S tým, že my sme dlhodobo žiadali a stále žiadame, aby tu bol univerzálny odškodňovací zákon. To nie je nejaký dar zo strany štátu pre prevádzky, ktoré sú zatvorené, to je ústavný nárok, ktorý sa vypláca a ktorým sa kompenzujú škody,“ poznamenal.

SZČO v schéme nie sú

Slovenský živnostenský zväz víta predĺženie Prvej pomoci, a to aj z dôvodu, že SZČO nie sú v rámci kurzarbeitu zahrnutí – upozorňuje generálna sekretárka zväzu Miriam Bellušová. „Bolo teda prisľúbené pri prijatí tohto zákona, že príde nejaká takáto trvalá forma pomoci aj pre SZČO. Myslím si, že je najvyšší čas, aby sa vláda touto formou zaoberala.“

Konfederácia odborových zväzov mala tiež výhrady k tomu, že sa zákon o kurzarbeite nevzťahuje na SZČO. Opozícia by, naopak, prijala to, aby vláda finančnú pomoc rozšírila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika