Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Manželku El Chapa odsúdili. Pôjde za mreže na tri roky

Taktiež zaplatí 1,5 milióna dolárov.

Manželku El Chapa odsúdili. Pôjde za mreže na tri roky
Na snímke uprostred manželka El Chapa Emma Coronelová Aispurová. Foto: SITA/AP

Americký súd odsúdil v utorok (30. 11.) manželku mexického drogového baróna Joaquína „El Chapa“ Guzmána k trom rokom odňatia slobody po tom, ako priznala vinu z obchodovania s drogami a prania špinavých peňazí, informovala v noci na stredu (1. 12.) agentúra AFP.

Súd udelil Emme Coronelovej Aispurovej nižší trest, než pre ňu pôvodne žiadala prokuratúra, ktorá súd koncom novembra požiadala o trest odňatia slobody na štyri roky. Sudca totiž prihliadol na to, že Coronelová Aispurová priznala vinu a v čase, keď sa vydala za mexického drogového baróna, mala iba 18 rokov.

„Chcem vyjadriť úprimnú ľútosť nad každou škodou, ktorú som mohla spôsobiť, a žiadam, aby ste mi spolu so všetkými občanmi tejto krajiny odpustili… Trpím v dôsledku bolesti, ktorú som spôsobila svojej rodine,“ uviedla počas pojednávania.

Súd okrem trestu odňatia slobody nariadil manželke narkobarána, aby zaplatila 1,5 milióna dolárov, ktoré získala z trestnej činnosti, pričom so zaplatením tejto čiastky súhlasila ešte pred pojednávaním. Súd jej tiež odpustil z trojročného trestu deväť mesiacov, ktoré už strávila vo väzení, odvtedy čo ju vo februári zatkli

Coronelová Aispurová v júni priznala vinu v troch bodoch obžaloby – zo sprisahania s cieľom obchodovania s drogami, prania špinavých peňazí a zapojenia sa do finančných záležitostí drogového kartelu Sinaloa.

V rámci dohody o vine a treste sa tiež priznala, že pôsobila ako prostredníčka medzi Guzmánom a ostatnými členmi kartelu Sinaloa v čase, keď sa v roku 2014 Guzmán nachádzal v mexickom väzení. Guzmán si vďaka tomu dokázal v roku 2015 naplánovať útek z väzenia.

Emma Coronelová Aispurová sa narodila v USA v metropolitnej oblasti San Francisco Bay Area a má dvojité americko-mexické občianstvo.

Guzmána odsúdili na doživotie v roku 2019. Jeho drogový kartel Sinaloa bol počas Guzmánovho 25-ročného vládnutia zodpovedný za prepašovanie obrovského množstva kokaínu a ďalších drog do USA, uviedla prokuratúra.

Takisto napísala, že jeho „armáda sicarios“, čiže „nájomných vrahov“, mala príkaz uniesť, mučiť a zabiť každého, kto sa mu postaví do cesty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet